3+1 fontos részlet, ami nem maradhat el egy napelemes rendszer tervezésénél

A napelemekre árnyékot vető tárgyak, túl hosszú kábelek, megvalósíthatatlan panelkiosztás – egy sor olyan hiba, amellyel súlyos összegeket bukhatnak a napelem-tulajdonosok, a kivitelezés pedig akár hosszú hónapokat is csúszhat. A napelemes rendszerek lelke a körültekintő előkészítés – mutatjuk a leggyakoribb hibákat, amelyeken megcsúszhat a projekt, sőt akár az uniós támogatás is elúszhat. 

Az utóbbi időben több nagyobb és bonyolultabb vállalati napelemes rendszer kivitelezését nyertük el nyílt beszerzési eljárás, vagy közbeszerzés keretében. Több esetben olyan projektről volt szó, amelyet már egy tervezőcsapat előkészített, a szolgáltató pedig engedélyezett is, tehát a mi dolgunk csak a kivitelezés lett volna. 

Azonban több ízben azt tapasztaltuk, hogy a beruházók és a tervezők egy sor olyan kulcsfontosságú kérdést nem jártak körül a tervezéskor, amely a kivitelezés, illetve a későbbi  üzemeltetés során komoly gondokat okoz, és jelentősen csökkentik az energiahozamot, ezáltal a rendszer megtérülését is.

Még nagyobb gond lehet, hogy a tisztázatlan műszaki kérdések a tender visszavonását, így a projekt több hónapos csúszását is okozhatják. Sőt, a legrosszabb esetben a támogatás elvesztését, hiszen az uniós forrásból megvalósuló beruházásokat a szerződésben rögzített határidőre be kell fejezni. 

Nézzük is meg, hogy melyek azok a részletek, amelyeket mindenképpen érdemes elkerülni egy napelemes rendszer tervezésénél!

Az árnyékokra egész évben figyelni kell!

Nyilvánvaló, hogy egy napelemes rendszer akkor működik a leghatékonyabban, ha süti a nap. Ezért is helyezünk nagy hangsúlyt a tervezéskor a tájolására, illetve arra, hogy a lehető legkevesebb árnyék érje a paneleket.

Sajnos, ez utóbbit sokan nem teszik meg. Nem vizsgálják meg a tetőfelületeken és a napelemes rendszer környezetében azokat a tárgyakat, növényeket, amelyek az egész éves napjárás során árnyékot vethetnek a panelekre.  Ha csak egy panel árnyékot kap, az hatással van az egész string (az egy sorba kötött panelek) teljesítményére, ezért komolyabb veszteséget okozhat a termelésben. 

Sajnos sokszor már a kivitelezésnél szembesülünk olyan kiosztási tervekkel, amelyek nagyon nem optimálisak a termelés szempontjából, és az ügyfél pénztárcájából vesznek ki komoly összegeket.  Ilyenkor a már engedélyezett rendszer kiosztását újra kell tervezni, ami újabb egyeztetési köröket jelent, ez pedig bizonyosan elnyújtja egy beruházás megvalósulását.

Fontos a védőtávolság is!

Gyakran a napelem panelek kiosztási terveinél nem veszik figyelembe a villámvédelmi rendszerektől való védőtávolságot és a tálcák közötti dilatációs távolságokat. Ezért egy papíron helytálló kiosztási tervről sok esetben a kivitelezés során derül ki, hogy nem megvalósítható.

Ne veszítsünk pénzt a kábeleken! 

Sokan nem gondolnak arra, hogy mennyire fontos a megfelelő kábelezés. Pedig nagyon nem mindegy az energiaveszteség szempontjából, hogy milyen hosszúak és milyen keresztmetszetűek a AC (váltóáramú), illetve a DC (egyenáramú) kábelek!

Sokszor találkozunk olyan tervekkel, amelyek ugyan megfelelnek minden előírásnak, de az invertert lehetne sokkal jobb helyre is tenni. Miért is? Mert a rövidebb DC kábelhosszokkal, és vastagabb kábelek használatával jóval kisebb lesz a realizált termelés vesztesége.

Védjük az invertert!

Az inverter a napelemes rendszer legfontosabb és egyben a legértékesebb alkotóeleme, ezért nem mindegy, hogy bánunk vele. Elsőre költséghatékony megoldásnak tűnhet, ha az inverter túlfeszültség védelmét beépített műszaki megoldással tervezik meg, azonban ez messze nem ad akkora biztonságot, mint egy külön védelmi berendezés – szakértőink mindig az utóbbit javasolják ügyfeleinknek.

Sokkal jobb egy ilyen eszközzel már a tervezéskor számolni, mint később invertert cserélni, vagy az eredetileg leszerződött műszaki tartalmat utólag, már a kivitelezés fázisában megváltoztatni.

Összegezzünk!

Még hosszan tudnánk sorolni azokat a tervezési hibákat, amelyekkel kivitelezőként szoktunk találkozni. Évtizedes tapasztalatunk az, hogy csak körültekintő előkészítéssel, tervezéssel, és a beruházó egyedi energiafogyasztási profiljára szabott napelemes rendszerrel lehet maximális hozamot elérni.  Nem az napelemes rendszer éri meg, amelynek fajlagosan kisebb a bekerülési költsége, hanem az, amelyik hosszú távon a legtöbb megtakarítást jelenti a beruházónak.

A beruházók, a kivitelezők és a szolgáltatók számára is az biztosítja a legjobb eredményeket, ha alaposan végiggondolt rendszerekkel vágnak bele a megvalósításba. Hiszen ilyenkor a kivitelezés és az üzemeltetés szempontjait már a tervezés során számításba veszik. 

Ezen tapasztalatok miatt is bővítettük műszaki előkészítő és tervező csapatunkat, és foglalkozunk vállalati napelemes rendszerek és naperőművek teljes körű szakmai előkészítésével, tervezésével, valamint vállaljuk a beruházások menedzsmentjét, felügyeletét az első gondolat megszületésétől a kulcsrakész kivitelezésig.

Megosztás: