1. Mikor térül meg?
Az egyik legalapvetőbb félreértés az árakkal kapcsolatban terjed, nevezetesen, hogy soha nem térül meg a kifizetett összeg. Ez már csak azért is alaptalan kijelentés, hiszen a kiépítéssel azonnal megszünteted a villanyszámládat, továbbá jelentősen növeled a ház értékét is. Ha pedig párhuzamba állítjuk a folyamatosan növekvő energiaárakkal, akkor a 4-8 év már egyáltalán nem tűnik hosszú megtérülési időnek. Egy átlagos magyar háztartás már 1-2 millió forintos befektetéssel kiválthatja a teljes villanyszámláját, valamint a megtérülést követően még több évtizeden keresztül működőképesek. Vagyis a befektetett összeget többszörösen visszahozzák. Ha hitellel növeled a befektetés összegét, a beruházáskor kevésbé terheli a családi kasszát, és bár a megtérülés lassabb lesz, de a házad értéke számottevően emelkedik, amit azonnali nyereségnek tudhatsz be. Ráadásul a jelenleg elérhető támogatással az állam most akár a költségeid 50%-át is átvállalja, mellyel felére csökkentheted az önerődre vetített megtérülési időt. Az igénylés feltételeiről és részleteiről bővebben itt olvashatsz.
2. Csillagászati karbantartási költségek?
A napelemes rendszerek mára már kiforrott technológiát képviselnek. Működtetésük és fenntartásuk egyszerű, nem igényelnek folyamatos karbantartást, emellett hosszú élettartammal bírnak (a napelem modulok több, mint 30 év, míg az inverter 10-20 év élettartammal). Mivel a gyártók a napelemes rendszer legköltségesebb elemeire, a napelem modulokra jellemzően 10-12 év, és az inverterre 5-12 év garanciát vállalnak a , így a megtérülési időn belül nem kerül plusz kiadásodba a napelemes rendszered esetleges javítása miatt. A garanciaidő egyébként felár fejében 20-25 évre is kibővíthető, ami további biztonságot ad. Emellett nem árt számolnunk az extrém időjárási jelenségekkel, amelyek által esetlegesen okozott anyagi kár ellen az épület/lakás biztosításának a napelemekre történő kiterjesztésével készülhetünk fel, havi 1-2 ezer forint ráfordítással
Itt szeretnénk megjegyezni, hogy a napelem modulok biztonsági üveggel vannak ellátva, így jóval strapabíróbbak, mint pl. a tetőablakok, így a ellenállnak az Európában “szokványos” jégesőknek, azaz a néhány cm átmérőjű jég nem okozhat kárt a strapabíró üveglapokban (erre a gyártók garanciát is vállalnak).
Ebben a cikkünkben részletesen olvashatsz arról, mi a különbség az európai és a kínai garanciák között. Érdemes végiggondolni a választást.
3. Áresésre várva …
Kevés biztosabb dolog van annál, minthogy az árak csökkenését várni veszteséges stratégia. Bár az utóbbi évtizedek technológiai fejlődésének köszönhetően a napelemek gyártási költsége folyamatosan csökkent, az utóbbi időben ez a tendencia megfordult. Ennek egyik oka az óriási keresletnövekedés, valamint az, hogy egyes alapanyagok ára – az üveg, a szilícium és a réz – jelentős mértékben megnövekedtek, illetve bizonyos alapanyagokból egyre nagyobb hiány mutatkozik. További nehézségeket okoz a munkaerőhiány és a szállítási költségek drasztikus növekedése is, melyek természetszerűleg visszahatnak a napelemes rendszer árainak alakulására.
Ezeket a szempontokat figyelembe véve biztosra veheted, hogy a halogatás a legrosszabb, amit tehetsz.
4. Miért pont napelemes rendszerbe fektessem a pénzem?
Ha úgy gondolod, vannak jobb lehetőségeid is ennél, dönts szíved szerint, például, ha a meglévő tőkédet kamatoztatni és forgatni szeretnéd. A napelemes rendszerbe való invesztálás lényege azonban a házad értékének növelése mellett a villanyszámlád lenullázása, mely révén befektetésed mindenképpen megtérül, a megtérülést követően pedig passzív bevételt jelent számodra. Ugyanakkor a napelem nem csupán pénzügyi befektetés. Erősíti bennünk az energiatudatos gondolkodást, ami jó hatást gyakorol fogyasztói szokásainkra is.
Tehát amikor a napelemes rendszerek árait veted össze a kiszemelt állampapír részvények összegével, akkor egy földeden dolgozó igáslovat hasonlítasz össze egy verseny agárral.
5. Az engedélyeztetés fiktív útvesztői
Az első és legfontosabb tény, hogy az 50 kW alatti kiserőművek nem építési engedélykötelesek. Ez a kapacitás bőven elegendő egy átlagos magyar háztartásnak. A napelemes rendszerek rettegett engedélyeztetési “procedúráját” mindössze a területileg illetékes áramszolgáltatóval kell végigjárni.
A Green Geo a napelemes rendszer tervezésén és kivitelezésén túl az engedélyeztetés teljes körű ügyintézését is elvégzi helyetted. Így, ha nem riadsz vissza pár aláírástól, még ezt az egyébként frusztráló folyamatot is elkerülheted.