Van néhány ötletünk, amellyel hatékonyabbá teheted otthonod energiagazdálkodását. Néhány kisebb, néhány nagyobb dolog, melyet újragondolsz, és vége a pazarlásnak!
1. Telepíts napelemrendszert
A legfontosabb és a leghatékonyabb megoldással kezdünk, hiszen minden más ebből eredhet. Az energiafogyasztás csökkentésének, ha minden megoldást megragadunk, hogy megújuló energiaforrást használjunk. Akár hőszivattyúval fűtünk, akár napelemrendszer lát el minket energiával, már sokat tettünk nem csak a Földünkért, hanem az energiafüggetlenségért is.
-
1: A napelemrendszered legyen back up funkciós
A backup üzemmód a hibrid inverter egyik képessége. Ha pedig akkumulátort is vásárolsz hozzá, akkor az áramot hosszabb távon is tárolni tudja, és akár az egész épületet képes lesz akkumulátorról ellátni. A hibrid, mindkét funkcióra alkalmas: az önellátásra is, valamint a hálózati áramra való csatlakozásra is.
Miért hibrid inverter és back up funkció? Mert így nem leszel rászorulva az áramszolgáltatóra. Teljesen független lehetsz. A szigetüzemű napelemrendszerhez hasonlóan működő napelemrendszer teljesen független az áramszolgáltatótól. Viszont nem csak akkor van energiád, ha süt a nap, hiszen tárolod. A rendszer hibrid, és ezáltal bármikor visszacsatlakozhatsz az elektromos hálózatra. Ez pedig biztonságot ad.
-
+2 : Tervezd meg az energiafogyasztást: alakíts ki teljesen tudatos rendszert
Hogy miről beszélünk? Pontosan arról, hogy a mai világban teljesen átgondolt, kontrollált és testreszabható áramfogyasztást alakíthatunk ki. Olyan rendszert, ahol az energiát a nap fénya adja. Hogyan? Első lépésben a fogyasztási görbe megtervezésével. Ehhez mi kell? Egy Fronius smart meter, amely meg tudja vizsgálni, hogy mikor milyen eszközzel mennyit fogyasztasz. Hogy mi a következő lépés?
Első körben már ehhez is kapcsolhatsz egy kis tudatosságot, főleg, ha hibrid vagy szigetüzemű napelemrendszerrel működteted az otthonod. A napsütéses időszakokra időzítsd a legnagyobb fogyasztású eszközeidet. A Fronius rendszere segít feltárni, hogy van-e rejtett nagy áramfogyasztó az otthonodban. Emellett pedig meg tudja mutatni, hogy hogyan tudnál kisebb változtatásokkal több energiát megspórolni. Mivel kimutatja, hogy például a mosógépet rossz időpontban használod, mert a napfény 14:00 körül szokott a legjobb szögben a napelempanelre világítani, te pedig két órával később szoktad bekapcsolni.
Hibrid napelemes rendszerrel csökkken az energiafogyasztás
De mi lehet még ennél is jobb tipp? Ha akkumulátorban tárolod napelemrendszer által termelt energiát. Mindezt pedig összekapcsolod a Fronius smart rendszerével is. Mely segít kiszámolni, hogy mikor mennyit fogyasztasz, és jelzi számodra, hogy mikor van energiafelesleged, és eldöntheted, hogy mit kezdesz vele.
Nyilvánvalóan az elmúlt hónapokban főleg a fűtés mikéntje került a középpontba. Hiszen az embereket az foglalkoztatja a legjobban, hogy hogyan tudnak majd a lehető leghatékonyabban, és persze legköltséghatékonyabban fűteni. Erre a kérdésre rengetegféle válasz létezik. Házfüggő, lakásfüggő, akár a tájoláson, akár az épület anyagán, tervezésén, belmagasságán, a fűtési rendszeren, és még sok minden máson is múlik, hogy melyik a legoptimálisabb megoldás. Ha minket kérdezel, nyilvánvalóan a megújuló energiát javasoljuk akár fűtés szempontjából is. De vannak helyzetek, amikor ezt nem lehet gyorsan meglépni.
Bármilyen tényezők mentén is nézzük egy otthon fűtését, egy dologban biztosak vagyunk. A hőszigetelés látványosan befolyásolja annak hatékonyságát. Akár új nyílászárókról, akár külső plusz szigetelésről beszélünk, abban biztosak lehetünk, hogy a hőszigeteléssel tettük meg az első lépést az ideális és energiahatékony feltételek megteremtéséhez.
Azonban nem csak az ablakprofilok és ablaküveg minősége számít, vagy épp a bejárati ajtó szigetelése. Ott a redőny is. Sokan csak az árnyékolásra gondolnak, amikor redőnyről van szó. Azonban a redőnyöknek nem csak a nyári árnyékolásban, hanem a téli szigetelésben is fontos szerepük van.. Azok, akik jól záródó redőnyt használnak, akár 25-40%-al is csökkenthetik otthonuk energiaveszteségét.
2. Temperáló fűtés
A temperáló fűtés az a megoldás, amikor a légkondícionálót és a hagyományos radiátoros fűtést egyszerre, egymást erősítve alkalmazod. Mi ennek a lényege? Így fűtheted be a lehető leggazdaságosabban az otthonodat. Ugyanis érdemes ezt úgy csinálni, hogy 17-20 Celsius fokig bekapcsolod a radiátort. Akár vegyestüzelésű kazánnal, akár gázfűtéssel rendelkezel. Itt az számít, hogy ne ezt a megoldást használd a komfortos hőmérséklet elérésére, hanem épp csak annyira kell fűtened, hogy ne hűljenek ki a falak. Arra, hogy a számodra komfortos hőmérsékletet, 22-23 fokot elérd, a hűtő-fűtő klíma melegítő funkcióját használd. Miért? Mert a klíma nem fűtőszállal működik, amely energiapazarló megoldás, hanem sokkal bonyolultabb, de hatékonyabb módon tartja melegen a helyiség levegőjét. Egy A energiaosztályú klímával tehát nagyon jól jártál. Főleg, ha az áramot napelem termeli.
3. Cserélj le minden égőt LED-re!
Tudtad, hogy a LED izzók 7x kevesebb energiát fogyasztanak, mint a hagyományosak? Emellett sokkal tovább kitartanak, ezért ritkábban kell lecserélned őket. Energiafogyasztás szempontjából a LED égők a legjobbak.
1300 lumen fényerő eléréséhez a klasszikus izzó 100 Wattot fogyaszt, a halogén izzó pedig 70 Wattot fogyaszt, a LED izzó viszont mindössze 15 Wattot. A LED izzó tehát sokkal energiahatékonyabb, és ezáltal pedig költségkímélőbb. Napi 4 óra üzemelés mellett 518 ft/évre jön ki egy LED izzó költsége, míg a klasszikus izzóké 2-3000 ft.
4. ECO funkció használata a háztartási gépeken
Azonnal kezdd el figyelni a háztartási gépek programjait. A legtöbb esetben ugyanis csak az ECO programra van szükséged. A mosogatógép hatékonyan és szépen mossa el a nem extrém koszos vagy zsíros tányért ezen a programon. A mosógép ugyanolyan tisztára mossa a ruhát, ha az nem olajfoltos vagy nincs rajta komolyabb szennyeződés. Az összes háztartásigép sokkal, de sokkal kevesebbet fogyaszt ECO módban. Az energiafogyasztás csökkentése ilyen egyszerű.
A mosogatógépeden az ECO mód nagy eséllyel a leghosszabb időtartamú program. Hiszen pont a hosszú, lassú áztatással, kisebb energiakifejtéssel éri el ugyanazt a hatást, mint egy sokat fogyasztó, intenzív mosással érne el. Egy átlagos mosogatógép 9 liter vizet fogyaszt el ECO módban, miközben a többi programmal 12, de akár 15-17 liter vizet is elhasznál. De ugyanilyen arányú az energiafogyasztás is, hiszen eco üzemmódban ez is majdnem fele annyi energiát fogyaszt el a mosogatógép, mint egyébként.
Ráadásul mindez nem csak a mosogatógépre igaz. Minden háztartásigép esetében legalább 40%-al kevesebb energiát fogyasztasz ECO módban, mint egyébként. Ráadásul az egyes eszközöket a találékony és tudatos használat is hatékonyabbá ls energiatakarékosabbá teszi.
5. Energiacímkék: az alacsony áramfogyasztás kulcsa
Ha eddig még nem tetted, mostmár kezdd el komolyan venni az energiacímkéket, mikor új gépet vásárolsz. Hiszen ezzel jelölik a gépek fogyasztását. Az új besorolás már A-G-ig terjedő skálán rendszerezi a gépek energiatakarékossági fokát. Ezért nem kell megijedned, ha egy gép B vagy C besorolású, hiszen ezek a korábbi A+ és A megfelelői.
Az energiacímkék figyelembevétele tehát még egy foka a tudatosságnak, melyet azonban a gépek megfelelő, átgondolt használatával kiegészítve lehet még jobban fokozni. Ezek pedig mind kevesebb és kevesebb energiafogyasztást jelentenek. Sok apró részletből áll össze az egész, melyet a számok majd bizonyítani fognak.
6. A hűtő elhelyezkedése befolyásolja az energiafogyasztást
Nem is gondolnád, hogy a hűtő elhelyezésével is befolyásolod a fogyasztását. Ha meleget kell a hűtőnek kompenzálnia, akkor nőni fog az energiafogyasztása. Ezért nem érdemes oda tenned, ahol közvetlenül érheti napfény nyáron. Esetleg hőt termelő konyhai vagy más háztartási eszköz, vagy radiátor se legyen a hűtő közelében. Ezért a hűtő helyét már a konyha megtervezésekor találd ki. Semmiképp ne tedd a sütő mellé, hiszen ez messze a legrosszabb döntés lehet. Ilyenkor az energiafogyasztás sokkal magasabb, mint lehetne.
7. Használj termosztátos csaptelepet
A termosztátos csaptelep szintén egy zseniális találmány. Miért? Mert sokkal kevesebb vizet és energiát használsz el zuhanyzás vagy kézmosás közben, ha ilyen okos eszközöd van. Mert ez a csaptelep úgy működik, hogy egy adott hőmérsékletre beállítod a vizet, és ezért nem lesz hőingadozás. Ezzel pedig több tíz literrel kevesebb vizet hagysz elfolyni zuhanyzás közben. Ugyanis a kutatások szerint addig, amíg meg nem találjuk a zuhanyzásunkhoz ideális vízhőmérsékletet, rengeteg vizet engedünk elfolyni.
Ha ezek közül a tippek közül bármelyiket megfogadod, már nagy lépést teszel az energiaspórolás irányába. De ha mindet megfogadod, az áramfogyasztás megtervezése, a napelemes rendszer tudatos használata, és az akkumulátor kombinálásával, akkor óriásit léptél előre! Ha tetszettek a tippjeink, olvasd el a többi bejegyzésünket is! Ha pedig napelemrendszer telepítésén gondolkodsz, akkor kérj ajánlatot!