A megtérülés mérlegén – A vállalati napelemes rendszerek költség-haszon elemzése

Érdemes zöld energiába fektetni? Megtérül valaha a beruházásunk? Noha a fenntarthatóság és az energiahatékonyság egyre fontosabb kulcsszavak a vállalatok életében, egy energetikai beruházás – például egy napelemes rendszer megépítése – továbbra is alapvetően pénzkérdés. A nap végén az a fontos, mennyi idő alatt térül meg a befektetett pénz és mekkora nyereséget realizálhatunk vele. Jó hírünk van: napelemes rendszerbe invesztálni igen jó pénzügyi befektetés! Most részletes elemzéssel és egy konkrét példán keresztül meg is mutatjuk, miért. 

Egyre több vállalat ismeri fel, hogy zöld energiába, különösen napelemes rendszerbe fektetni nem pusztán fenntarthatósági kérdés, hanem stratégiai előnyt – a többi között alacsonyabb költségeket, kiszámíthatóbb energiaellátást, jobb piaci megítélést, előnyösebb tárgyalási pozíciót stb. – jelentő beruházás. Mivel egy hosszú távú, 20-30 éves időtávra szóló befektetésről beszélünk, egy napelemes beruházás előtt óhatatlanul felmerülnek a mindenkit foglalkoztató kérdések: mennyi idő alatt hozza vissza az árát, és mennyit hoz a konyhára?  

A jó hír az, hogy vállalati felhasználás esetén egy napelemes rendszer mindenképpen visszahozza az árát, a megtérülés gyorsaságát és a befektetés jövedelmezőségét, a realizálható nyereséget azonban több tényező befolyásolja. Utóbbiakat a legegyszerűbben a nettó jelenérték (NPV) számítással határozhatjuk meg, amely a kezdeti befektetési kiadások, a várható későbbi ráfordítások, illetve pénzhozamok számításakor – hosszú távú befektetés lévén – figyelembe veszi a pénz időértékét is.  Azaz, hogy mennyit ér majd a ma befektetett pénzünk 20 éves időtávon. A következő bekezdésekben részletesen elemezzük ezeket a szempontokat.

1. A rendszer mérete és típusa

Az egyik fontos tényező a rendszer mérete és típusa (a közcélú hálózattal való kapcsolata), amely befolyásolja a megtérülés idejét és a lehetséges energiamegtakarítás mértékét. Nézzük meg, hogy vállalatok esetében milyen típusú rendszerekről beszélhetünk: 

  1. 50 kWp teljesítményig a napelemes rendszer betáplálhat a közcélú hálózatba. Ebben a modellben a betáplált, illetve a hálózatból felvett áram közötti különbözetért fizet a fogyasztó. A 2024. januárjától érvényes bruttó elszámolás szerint a szolgáltató jóval magasabb áron értékesíti az áramot a fogyasztónak, mint amennyiért megvásárolja tőle, ezért különösen fontos, hogy a napelemes rendszer termelése minél inkább összhangban legyen a fogyasztással. Ilyen típusú rendszerek elsősorban a háztartások és a kisebb energiafogyasztással rendelkező cégek, vagy azok telephelyei számára jelentenek ideális megoldást. 
  2. 50 kWp teljesítmény felett a napelemes rendszer nem táplálhat be a hálózatba, ezért úgynevezett visszwatt-védelemmel kell ellátni.  Az ilyen rendszerek lényege, hogy a  napelemek által megtermelt, de fel nem használt energia “elveszik”. Ezért itt különösen fontos, hogy a termelés és a fogyasztás a lehető legjobban egybe essen. Hiszen, ha magas a visszwatt veszteség, nőhet a megtérülés ideje. 

A megtérülési idő mindkét esetben javítható, ha az aktuálisan fel nem használt energiát eltároljuk. Az energiatárolók beépítésével nagyobb méretű/teljesítményű napelemes rendszer építhető, illetve csökkenthető a visszwatt veszteség, ezáltal növelhető az önfogyasztás. Noha az akkumulátorok beépítése nagyobb beruházási költséggel jár, hosszabb távon jobb megtérülést eredményez, hiszen nagyobb arányban támaszkodhatunk a saját magunk által megtermelt, ingyenes energiára. Az éppen fel nem használt energiát akkor is hasznosíthatjuk, amikor nem süt a nap: például este, elektromos járművek töltésére, vízmelegítésre, világításra stb.

Ha például egy cég napelemes rendszere 40 százalékos visszwatt veszteséggel üzemel, energiatárolók beépítésével a veszteség 10-15 százalékkal csökkenthető, azaz ennyivel nagyobb lesz az önfogyasztása, ami javítja a megtérülést. Az energiatárolóval rendelkező vállalatok ráadásul a jövőben értékesíteni is tudják a tárolókapacitásukat, amivel szintén pénzt kereshetnek.

2. Az optimális méretezés és tájolás

Sokat nyom a latban a napelemes rendszer optimális tájolása, hogy a lehető legtöbb napsugárzás érje a paneleket. A tervezésnél ezért precíziós drónnal mérjük fel a telepítés helyét, a különféle tereptárgyakat (kémények, antennák, fák stb.), azok árnyékhatásait, majd figyelembe véve az egész éves napjárást, számítógépes modellezéssel határozzuk meg a legjobb panelkiosztást. Minél jobban növeljük a „befogható napsugárzás” mennyiségét – és azt hatékonyan fel is tudja a vállalkozás használni –, annál nagyobb rendszer telepíthető. Következésképpen: nagyobb lesz a tőkére eső megtérülés is.

3. Az áram ára

Az áram beszerzési ára vállalatonként eltérő, és jelentős hatással van a napelemes rendszer megtérülésére. A nagyobb cégek gyakran az áramtőzsdén vásárolnak áramot, míg mások fix áron kötött, 1-2 éves szerződésekkel dolgoznak. Az áram beszerzési árát a fogyasztási profil is befolyásolhatja – például egy logisztikai cég kiegyenlítettebb fogyasztással olcsóbban juthat áramhoz, mint egy olyan vállalat, ahol ingadozó a fogyasztás, mert nagy energiafogyasztással járó műveletek vannak. 

Az elmúlt években az áram ára drasztikusan emelkedett. 2020-ban még 18-19 Ft/kWh volt, míg 2022-ben a 7-8-szorosára nőtt. 2023-ban az árak némileg csökkentek, de még mindig magasak: a korábbi ár négy-ötszöröse körül, azaz 80-140 Ft/kWh között mozognak. A napelemes rendszer megtérülése szempontjából fontos tényező ez, hiszen minél magasabb az áram ára, annál gyorsabban térülhet meg a napelemes beruházás. Emellett az áram árának jövőbeli alakulása, vagyis az inflációs prognózis szintén fontos elem a beruházás nettó jelenértékének kiszámításánál.

4. A saját termelésből származó csökkenő költségek

Az önellátás révén csökkenő költségek – mint például az alacsonyabb rendszerhasználati díj – szintén csökkentik a megtérülés idejét és növelik a befektetés értékét. Emellett a saját energiatermelés a jövőbeli áringadozásoknak való kitettséget is csökkenti, hiszen kisebb lesz a hálózatból vett árammennyiség részaránya. 

5. Üzemeltetési és avulási költségek

Végül, de nem utolsó sorban, a napelemes rendszerek üzemeltetési és avulási költségeit is figyelembe kell venni. Habár a napelemek fenntartása viszonylag alacsony költséggel jár, és az avulás mértéke is csökkent az utóbbi időben (évente csak mintegy 1%), ezeket a tényezőket is bele kell kalkulálni a teljes költség-haszon elemzésbe.

Áruházi esettanulmány a megtérülésről

Vegyük egy konkrét esetet, ahol egy áruház döntött a napelemes rendszer telepítése mellett, teljesen piaci alapú beruházásként, támogatás igénybevétele nélkül:

  • Rendszerméret: 250 kWp (visszwatt védelemmel, energiatároló nélkül)
  • Áramár: 120 Ft/kWh
  • Beruházási költség: 70 millió Ft
  • 20 év alatti NPV: 1 600 000 000 Ft
  • Megtérülési idő: 2 év

A 70 millió forintos kezdeti befektetés mellett a rendszer megtérülése két év,  ami figyelemreméltó pénzügyi teljesítmény. A 20 éves időtávra számított nettó jelenérték (NPV) pedig még inkább kiemeli a napelemes rendszer gazdaságosságát és hosszú távú pénzügyi előnyeit, hiszen egy éves szinten 20 százalékos hozamot biztosító befektetésről van szó.

Összefoglalás

A fenti példa után megállapítható, hogy a megfelelő tervezéssel és kivitelezéssel a napelemes rendszerek kiemelkedően gazdaságos beruházások lehetnek. A megtérülési idő általában 2-4 év között mozog, ami tovább csökkenthető európai uniós, vagy egyéb támogatások igénybevételével.

Szakértői támogatás a Green Geo-tól

Egy napelemes rendszer megtérülését nagyban befolyásolja a megfelelő előkészítés és tervezés. Erről szóló korábbi cikkünket itt olvashatja el: 3+1 fontos részlet, ami nem maradhat el egy napelemes rendszer tervezésénél

Egyedi igényekre, fogyasztási profilra szabott megoldásokkal támogatjuk a vállalkozásokat a zöld átállásban. Komplex szolgáltatásaink magukban foglalják a napelemes rendszerek tervezését, kivitelezését és üzemeltetését, valamint az energetikai optimalizálást és az energia-menedzsmentet. Szakértelmünkkel és a legújabb iparági trendek ismeretével támogatjuk ügyfeleinket a fenntartható és gazdaságilag előnyös energiaforrások használatában. 

Lépj velünk kapcsolatba, és kezdjük el együtt kidolgozni a vállalkozásod számára legjobb zöld energetikai megoldást!

Megosztás: