A napenergia és társai: a megújuló energia

Hogyan működik a napenergia, hogyan használjuk? Nézzük meg, és hasonlítsuk össze a többi energiaforrással. Így lehet jobban megérteni a napelemek működését is

Nézzük a fosszilis energiahordozókat

A fosszilis energiahordozók a nem megújuló energiaforrások közé tartoznak. Növényi és állati maradványokból keletkeztek. Ugyanis a levegőtől elzárva bomlottak, így megkövültek.  Ezeknek a nagyrészt szenet és hidrogént tartalmazó vegyületeknek nagy az energiasűrűsége. 

Az emberiség az elmúlt időszakokban döntően fosszilis energiahordozókkal működött, tehát nem megújuló energiahordozókat hasznosítottunk az elmúlt évszázadokban. A legismertebb fosszilis energiahordozók a kőolaj, a földgáz és a szén. Ezeknek az energiahordozóknak több hátránya is van. Nem csak a felhasználásuk, azaz égésük során szennyezzük velük a földet, de mennyiségük is véges. Nem tudnak újratermelődni, felhasználásuk véges.

Melyek a megújuló energiaforrások?

A megújuló energiaforrások azok, melyek kifogyhatatlan energiaforrást biztosítanak, nem merülnek ki. Miért van olyan fontos szerepük? Természetesen azért, mert felhasználásukkal csökkentjük a globális felmelegedés mértékét, kíméljük a Földünket. Nem bocsájtunk ki káros melléktermékeket sem. Gazdasági hatásuk is van, hiszen elterjedésükkel egyre inkább stabilizálni tudjuk az energiaárakat. Függetlenné válunk. 

Éppen ezért fontos, hogy a megújuló energiaforrások használatát, a napelemek kérdését is globálisan, komplexen, a jövőbe tekintve értelmezzük. Ne a pillanatnyi aktualitások, sőt, az olykor erősen torzító sajtó, a pillanatnyilag nem kedvező politikai döntések mentén. Nagyobb léptékben kell élni és gondolkodni!

Szerencsére az utóbbi évtizedekben egyre gyorsabban terjed a megújuló energiaforrások használata. Hiszen tudjuk, hogy az EU-nak is komoly stratégiája van a nem megújuló energiaforrások használatának visszaszorítására. Persze nem csak Európában, hanem az egész világon már évtizedek óta egyre elterjedtebbek a szélerőművek, vagy épp a geotermikus energia, vízenergia, vagy épp a fókuszba került napenergia használata. A szélenergia a levegő mozgási energiája, melyet szélturbinával lehet hasznosítani, ráadásul melléktermékek kibocsájtása nélkül. A szélturbinák építése a szélenergia hasznosításának eszköze, melyek nyilvánvalóan háztartási szinten nem működnek. Viszont jó hír, hogy talán hazánkban is módosulnak végre a turbinákat korlátozó törvények.

A vízenergia termelése általában vízerőművek segítségével történik, szintén melléktermék előállítása nélkül. A geotermikus energia pedig a Föld belső hőjének felhasználásával termelt energia.

Hazánk természeti adottságai leginkább a biomassza valamint a geotermikus energia felhasználásának kedveznek. Ez nem jelenti viszont azt, hogy a szélerőművek és persze a napenergia felhasználására ne lennénk alkalmasak. 

Érdemes elolvasni az EU állásfoglalását a napenergia hasznosításának kérdéséről.

napenergia

Napenergia

A napenergia felhasználásában rengeteg potenciál van. Persze ez nem újdonság, hiszen ez a hazánkban legelterjedtebb újrahasznosítható energiaforrás. Legnagyobb előnye, hogy magánháztartások is telepíthetnek napelemrendszert, hiszen a szélturbinákkal vagy vízerőművekkel szemben a napelempanelek telepítése és üzemeltetése jóval egyszerűbb. Ezzel a rendszerrel akár magánháztartások is hozzájárulhatnak a környezetünk védelméhez, és persze a saját áramkiadásuk csökkenéséhez. 

Hazánkban egészen magasnak számít a napsütéses órák száma. Hiszen évi 1900-2200 óráról beszélünk. Ráadásul a napelempanelek sokkal jobban tudják hasznosítani a szűrt fényt, mint a közvetlen, tűző napot, így ilyen szempontból is szerencsés hazánk fekvése. 

A napelemes rendszer úgy működik, hogy a nap elektromágneses sugárzását közvetlenül villamosenergiává alakítja. Az ilyen rendszerek sajátossága, hogy vagy visszatápláljuk a hálózatba a megtermelt áramot, vagy pedig azonnal felhasználjuk. Esetleg egy akkumulátoros rendszerrel kiegészített napelemes rendszert használva tároljuk. 

Ebből a kis összefoglalóból is kirajzolódik a megújuló energia fontossága. Ha szeretnél jobban elmélyülni a napenergia körül forgó rendszerek működésében, szeretnél napelem rendszert telepíteni, akkor olvasgass nálunk, vagy kérdezz!

 

Megosztás: