Amit nem tudtál a karácsonyról!

Rendhagyó módon hoztunk néhány karácsonyi érdekességet. Mert néha ki kell kapcsolódni, és rá kell hangolódni az ünnepekre. Hogy aztán jövőre teljes gőzzel menjünk tovább. A zöld úton!

Az ír Mikulás whiskyt és sört iszik

Írországban a Mikulás, Father Christmas jár karácsonykor. Nincs nehéz dolga, mert karácsonykor az írek nem  zárják be az ajtóikat. Miért? Mert így emlékeznek a szentestére, a szállást kereső Máriára és Józsefre. De nem csak ebben érdekes az, ahogy a karácsonyt ünneplik az írek. Ők ugyanis tényleg gondolnak a Mikulásra, szívből. Édes rétes mellett whiskyt és sört tesznek ki neki. Milyen szerencse, hogy hozzánk már 6-án eljött, mert ha Írország felől érkezne, nagy eséllyel összecserélné az ajándékokat a virgácsokkal. 

A szaloncukor hungaricum

A szaloncukor nem a népi kultúra édessége, mint a varázslatos babonás mézeskalács. Hanem polgári eredetű, elég modern nyalánkság. Az első szaloncukrok fondantból készültek, a fondant pedig középkori francia eredetű édesség. Viszont szaloncukor formájában, karácsonyfadíszként csak Magyarországon találkozhatunk vele. Méghozzá a 19. század óta. Éppen ezért lett hungarikum. A fondant Franciaországból a német területeken keresztül, a 18. századi német telepesekkel jutott el Magyarországra. 

Jellegzetes szaloncukor csomagolását nagy eséllyel a 19. század elején kapta.  A  század második felében már ismert és kifejezetten keresett édesség volt. Csak karácsony környékén árulták. És ami még érdekes, hogy eleinte német ajkú kézművesek árulták karácsonykor a házilag készített szaloncukrokat. Majd később a gépesítés erre a területre kis kihatott. Az elsõ gépeket a Gerbeaud cukrászda és a Stühmer csokoládégyár kezdte el használni. 

A dió varázsereje

Tudtad, hogy a dió, mely a karácsony egyik jelképe, eredetileg római termékenységszimbólum volt? A kereszténység is alkalmazza, de a szentháromság jelképeként. Nagyon fontos szimbóluma az európai kultúrkörnek. Azonban érdekes módon Magyarországon teljesen más tulajdonságokkal ruházták fel ezt a finom és egészséges termést. Ugyanis a népi hidelemvilágban nálunk rontáselhárító szerként tekintenek a dióra. Épp ezért kap helyet a karácsonyi bejgliben, vagy épp aranyra fújva a karácsonyfa ágai között, díszként. Mert  a jövő évi védelmet biztosítja vele a család. Ezt pedig komolyan kell venni, ezért fontos, hogy beszerezzünk egy nagy diós bejglit! 

A svéd Tomte zabkását eszik

A svédek Mikulása kicsit más ízléssel rendelkezik, mint az írek hiedelemvilágában létező Christmas Father. Ugyanis ő jóval szerényebb, nincs szüksége Guiness sörre, vagy jóféle wishkyre. Ő csak egy tál zabkását kér. Viszont fontos, hogy legyen benne vaj és mandula, különben bosszút áll. Igen, ez a Mikulás valójában a Tomte nevű házimanóval rokon, vagy azzal azonos figura. Kisebb, mint egy ember, és a házak körül járkál, vigyáz a növényekre és az állatokra, rendet tesz a ház körül. Szolgálataiért cserébe várja el a finom zabkását. 

Tetszettek a karácsonyi szokások? Érdemes lehet elmerengeni rajtuk. Újabban pedig új szokások jelentek meg az emberek körében. Karácsony táján szoktak ugyanis a legtöbben jótékonykodni. Ezért talán jó apropó lehet az ünnep arra, hogy elgondolkodjunk néhány fontosabb ügyön. A rászolrulók segítésén, a környezetünk óvásán, a zöld energián. Mindezek mentén az értékek mentén lehet megalapozni a következő évet! Ha így teszel, nem csak Christmas Father vagy Tomte lesz büszke rád!

Kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog új évet kívánunk!

Megosztás: