Energiatárolás vállalkozásoknak? Kinek, és mikor éri meg? 

Az elmúlt hónapokban a csapból is energiatárolás folyik, nemrég pályázat is nyílt a háztartások számára akkumulátorral szerelt napelemes rendszerekre. De mi a helyzet a vállalatokkal? Nekik is megéri energiatárolásba fektetniük? A válasz összetett: a szabályozás, a piaci trendek és a technológia fejlődése is arra mutatnak, hogy tényleg eljött az energiatárolás forradalma. Ugyanakkor alapos számítások, a cég fogyasztási jellemzőinek pontos feltérképezése szükséges ahhoz, hogy gyorsan megtérülő és komoly jövedelmet termelő beruházásról beszélhessünk. Mutatjuk, kinek éri meg, és mekkora része váltható ki a fogyasztásnak egy akkumulátoros rendszerrel! 

A napelemes betáplálási stop másfél évvel ezelőtti meghirdetésével egyidőben új fogalom lett része a mindennapjainknak. Az energiatárolás korábban kevesek kiváltságának számító technológiája egyszerre kulcsfontosságú megoldássá lépett elő a klímasemlegesség felé vezető úton. Az azóta eltelt időben a háztartások – és a nagyobb energiapiaci szereplők – számára már pályázatot is hirdettek – a betáplálási stop megszűnt – , és a szabályozási környezet is egyre több eszközzel ösztönzi a vállalati energiatárolási kapacitások kiépítését. 

A kkv-k és a nagyvállalatok azonban egyelőre kimaradtak a kedvezményezetti körből, ezért is érdemes megnézni, mit jelenthet egy cég esetében az energiatárolás, mennyi idő alatt térülhet meg a beruházás? 

Napelemes Kánaán, kétéves megtérüléssel

A vállalatok számára a napelemes rendszerek telepítése az elmúlt években igazi Kánaán volt. A drasztikus energiaárak miatt egy napelemes beruházás akár 18-24 hónap alatt megtérült. Ebben a helyzetben a legtöbb beruházóban fel sem merült az energiatárolás szükségessége, mert még akkor is megérte napelemekkel telepakolni a tetőt, ha a megtermelt energia jelentősebb része „felesleg” volt, és ezáltal elveszett (a vállalati nagyfogyasztók nem táplálhatnak vissza a hálózatba).  Noha az energiaárak valamelyest mérséklődtek, és egy napelemes rendszer a cégek többsége számára továbbra is gyorsan, 2-5 év alatt megtérülő beruházás, ma már több okból  – fejlettebb technológia, mérséklődő árak, piaci ösztönzők, – is érdemes energiatárolók telepítésében gondolkodni. Mutatjuk is, miért!

Így éri meg a legjobban az akkumulátor

Egy céges napelemes-akkumulátoros beruházás tervezésekor a két legjelentősebb tényező az energia beszerzési ára, illetve az adott vállalkozás fogyasztási profilja. Azaz, hogy mennyire kiegyenlített az áramfogyasztás, vannak-e benne havi, heti ingadozások, csúcsidőszakok, illetve hogyan alakul az energiafogyasztás hétvégén? 

Egy akkumulátoros rendszer elsősorban akkor jelent komoly előnyt, ha a vállalkozás energiafogyasztása nem esik egybe a napsugárzás jellemzőivel. Azaz, a leginkább napos, dél körüli órákban nem tudja felhasználni a napelemek által megtermelt energiát. Ebben az esetben energiatároló nélkül nem lesz kellően hatékony a napelemes rendszer, a megtérülés hosszabb lesz. 

Egy akkumulátorral ugyanakkor kisimítható a változékony fogyasztási profil, csökkenek a visszwatt veszteségek, és jelentős megtakarítás érhető el, érdemben csökkenthető a hálózatból vásárolt energia mennyisége.

Növekvő saját energiahasználat

A tapasztalatok szerint egy átlagos napelemes rendszerrel a céges áramfogyasztás 10-40 százaléka váltható ki. Energiatárolók alkalmazásával az önfogyasztás aránya lényegesen, 25-40 százalékkal is növelhető. A napközbeni többlettermelés éjszaka, például járművek töltésére, hűtésre, fűtésre is felhasználható,  vagy az energia eltárolható későbbi fogyasztási csúcsok idejére. A magasabb saját termeléssel a cégnek kevesebb lekötött kapacitásra lesz szüksége, és csökkennek a rendszerhasználati díjai is. 

Nagyobb napelemes rendszer, kisebb energiaveszteség

Az energiatárolók továbbá lehetővé teszik lényegesen nagyobb napelemes rendszerek telepítését, illetve a meglévők bővítését, mert a tárolással csökken a feleslegesen megtermelt energia, azaz a visszwatt-veszteség aránya. Ha a vállalkozás jó áron szerzi be az akkumulátort, és az energiavesztesége 40-ről 15 százalékra csökken, a 25 százalékos többlettermelés gyakorlatilag visszatéríti egy akkumulátor árát!

Nézzünk egy céges példát energiatárolásra!

Vegyünk példaként egy vállalatot, melynek a fogyasztási profilja egy napelemes rendszer szempontjából eltér az ideálistól. A cég 100 forint/kWh áron szerzi be az áramot, éves áramköltsége 78 millió forint. A rendelkezésre álló tetőfelület alapján egy 130 kWp-s rendszert javasolnánk, amellyel a vállalat energiafogyasztásának 29 százalékát tudnánk kiváltani, 25 százalékos visszwatt veszteség mellett. A napelemekkel éves szinten 12 millió forintot takarítana meg a tulajdonos. A rendszert 45,5 millió forintból lehetne kiépíteni, a megtérülés 3,7 év, a nettó jelenérték 15 évre vetítve 209 millió forint. 

Ha a fogyasztási profiljára egy akkumulátoros rendszert méretezünk, lényegesen nő az önfogyasztás mértéke, és jelentősen javulnak a pénzügyi mutatók is. Ebben az esetben egy majd háromszor nagyobb, 345 kWp teljesítményű napelemes rendszert, és 150 kWh kapacitású akkumulátoros rendszert telepíthetünk, mellyel a cég visszwatt vesztesége 13,3 százalékra csökken, az éves megtakarítása 26 millió forintra, míg a saját energiatermelés aránya  a teljes fogyasztás 44 (!) százalékára nő. A beruházás költsége 175 millió forint, a megtérülés azonban alig hosszabb, mindössze 5,2 év lesz.  A 15 évre vetített nettó jelenérték jelentősen, 372 millió forintra nő, és ami még fontosabb, az akkumulátoros beruházás jövedelmezőségi indexe (PI) magasabb (2,66), mintha csak napelemeket telepített volna a tetőre.

Bevételkiegészítés energiatárolással? Mutatjuk, hogyan!

Az energiatárolás új lehetőségeket nyit meg a vállalatok előtt, amelyek így az energiapiac aktív résztvevőivé válhatnak. Megfelelő méretű akkumulátorokkal rendelkező cégek beszállhatnak a szabályozói piacra, kereskedhetnek a tárolókapacitásukkal. Eldönthetik, hogy mikor bocsátanak rendelkezésre energiát a MAVIR-nak, illetve mikor engedélyezik, hogy használják a tárolójukat, ha arra rendszerirányítónak szüksége van. Mindezért pedig a MAVIR fizet az érintett vállalatoknak energiadíjat, rendelkezésre állási díjat, valamint különféle kiegyenlítői díjakból származó összegek is megjelenhetnek a bevételben.

Ugyanakkor ez a lehetőség nemcsak a nagyobb vállalatok számára érhető el. Aggregátorok közreműködésével a kisebb méretű (néhány 100 kW kapacitású) energiatároló rendszerek tulajdonosai is részesülhetnek ebből, így optimalizálva energiahasználatukat és növelve pénzügyi hozamukat. Az aggregátorok ebben a folyamatban összekötik a kisebb cégek kapacitásait, menedzselik a portfoliót, elszámolnak a MAVIR-ral, végül pedig jelentős összeget fizetnek ki a tulajdonosoknak.

Energiatárolás a Green Geo megoldásaival

A Green Geo-nál elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a legmodernebb energiatárolási megoldásokkal támogassuk vállalkozásodat a zöldenergia hatékony felhasználásában és az energiafüggetlenség elérésében. Célunk, hogy segítsünk maximalizálni napelemes rendszered teljesítményét és csökkenteni az energiaköltségeket.

Fordulj hozzánk bizalommal, és dolgozzunk együtt azon, hogy vállalkozásod energiagazdálkodása fenntarthatóbb és költséghatékonyabb legyen!

Megosztás: