5 érv, miért most érdemes energiatárolásba fektetni a cégeknek

energiatárolás

Alapjaiban alakul át a hazai energiapiac, ahol azok a vállalatok profitálnak a leginkább, akik a tiszta forrásból előállított energiát el is tudják tárolni. Az  energiatárolás, amellett, hogy 25-40 százalékkal növeli a napelemekből származó áram arányát, messze túlmutat az energia elraktározásán és későbbi felhasználásán: komplex üzleti modellek építhetők rá, mellyel jelentős piaci bevételekhez juthatatnak a cégek. Mutatjuk, miért érdemes mielőbb belevágni egy energiatárolós beruházásba!

Napjaink alapkérdése, hogyan tudjuk az energiaszükségletünket minél nagyobb mértékben helyben, saját magunknak előállítani, és miként tudjuk a fogyasztásunkat a lehető legjobban összehangolni az időjárásfüggő termelőkkel. Hiszen a napsütéses órákon túl is szükségünk van energiára, a napsütéses időszakokban, pedig nem biztos, hogy fel tudjuk használni, amit megtermelünk.

Az energiatárolás éppen erre a problémára jelent megoldást. Azoknak a vállalkozásoknak ideális, amelyek leginkább a napos, dél körüli órákban nem tudják felhasználni a napelemek által megtermelt energiát. Egy akkumulátorral ugyanis kisimítható a változékony fogyasztási profil, és érdemben csökkenthető a hálózatból vásárolt energia mennyisége. De annak is gyorsan megtérülő beruházás lehet, aki este/éjszaka is jelentős áramfogyasztó.

Mekkora fogyasztás váltható ki energiatárolással? 

Egy napelemes rendszerrel jellemzően a céges áramfogyasztás 10-40 százaléka váltható ki, míg energiatárolókkal a saját forrásból származó energia aránya 25-40 százalékkal növelhető. A déli órák többlettermelése éjszaka, például járművek töltésére, hűtésre, fűtésre is felhasználható,  vagy az energia eltárolható későbbi fogyasztási csúcsok idejére.

Miért lehet előnyös még az energiatárolás? A magasabb saját termeléssel a cégnek kevesebb lekötött kapacitásra lesz szüksége, és csökkennek a rendszerhasználati díjai is. Az energiatárolók továbbá lehetővé teszik lényegesen nagyobb napelemes rendszerek telepítését, illetve a meglévők bővítését, mert a tárolással csökken a déli órákban feleslegesen megtermelt energia (visszwatt-veszteség) aránya.

Egy energiatárolóval szerelt rendszer ma már éppen ezért sok vállalkozás esetében jobb pénzügyi eredményeket hoz, mintha anélkül telepítene napelemeket.

Olcsón feltölteni, drágán eladni

Egy saját akkumulátor lehetőséget ad az energia eltárolására akkor, amikor az áram ára alacsony, majd felhasználására akkor, amikor drága. A cégek így kihasználhatják a tőzsdei áringadozásokat, minimalizálva a beszerzési költségeiket. A tároló akár a hálózatról tölthető a nappali csúcsok idején az  olcsóbb áramból, majd délután, este, amikor az árak magasabbak, a tárolt energiával helyettesíthető a hálózati áram.

Öt ok, miért jár jól az, aki hamar lép?  

  1. 30-50 százalék adókedvezmény energiatárolásra

    Mivel az állam számára is fontos a tároló kapacitások minél gyorsabb kiépülése, ezért nagyvonalú adókedvezménnyel támogatja azokat a vállalkozásokat, amelyek az elsők között kezdenek ilyen beruházásba. Így volt ez anno a napelemes technológia elterjedésének első éveiben is. Cégmérettől függően 30-50 százalék írható le több éven keresztül a társasági adóból (TAO) az energiatárolós beruházások költségeire. MIndez jelentősen javítja, lefelezheti az egyébként sem hosszú – 5-8 éves – megtérülési időt.

  2. Árcsökkenés

    Az akkumulátorok ára, és így az energiatárolós beruházások költsége az elmúlt években jelentősen mértékben, 40-50 százalékkal csökkent. Mindeközben a technológia nagyot fejlődött, a lítium-ionos akkumulátorok megjelenése alapvetően megváltoztatta a villamosenergia-tárolás piacát. Ma már sokféle működési modellhez, igényhez illeszthetők különböző típusú, csúcsminőségű energiatárolók.

  3. Negatív árak és tőzsdei árkilövések

    Az elmúlt hónapok árampiaci fejleményei, például legutóbb 2024 novemberében az úgynevezett sötétszélcsend jelensége miatt kilövő áramárak világosan rámutattak, miért van szükség az energiatárolásra. November 12-én kora este az átlagár majd tízszeresét, 360 forintot kellett fizetni Magyarországon 1 kWh áramért. Mindeközben a negatív és nulla áras órák száma 2024-ben háromszorosára nőtt az előző évhez képest. Az ilyen órák száma bizonyosan jelentősen növekszik a következő években. Ezekben a helyzetekben hatalmas rugalmasságot, illetve komoly bevételi lehetőséget jelent egy saját energiatároló.

  4. Bevételek a kiegyenlítő-energiapiacon

    Az energiatárolásra nemcsak vállalati szinten van szükség, hanem az egész magyar villamosenergia rendszer stabilitása szempontjából is, ami új bevételi lehetőségeket nyit meg az akkumulátorral rendelkező cégek előtt. Beszállhatnak a szabályozói piacra, és kereskedhetnek a tárolókapacitásukkal. Eldönthetik, mikor bocsátanak rendelkezésre energiát a MAVIR-nak, illetve mikor ajánlják fel a tárolójukat, ha arra rendszerirányítónak szüksége van. Mindezért a MAVIR fizet az érintett cégeknek energiadíjat, rendelkezésre állási díjat, valamint különféle kiegyenlítői díjakból származó összegek is megjelenhetnek a bevételben.

  5. Olcsó piaci források

    A napelemes és energiatárolós beruházásokra is igénybe vehető kamatmentes hitel, illetve bizonyos ágazatokban – elsősorban mezőgazdaság –  vissza nem térítendő támogatás is, ami még gyorsabban megtérülő és jövedelmező beruházássá teszi egy saját energiatároló beszerzését.

 

Amennyiben energiatárolásban gondolkodik, segítünk az Ön vállalkozása számára ideális tároló műszaki paraméterezésében, valamint a pályázathoz szükséges költségvetés elkészítésében. Pályázatíró partnerünkkel támogatjuk a pályázati folyamat során is.

 

Felkeltettük az érdeklődését? Jelentkezzen díjmentes szakértői konzultációra!

Kacsolat form

Kérjük, csak PDF, Word vagy Excel formátumú dokumentumot töltsön fel (PDF, DOC, DOCX, XLS, vagy XLSX). Más típusú fájlok feltöltése nem támogatott

Megosztás: