A hibrid napelemes rendszer kiemelt figyelmet kapott, mióta hazánkban megszűnt a villamosenergia visszatáplálása. De vajon tényleg minden esetben ez a legjobb megoldás? Ismerjük meg a működését.
Mi is az hibrid napelemes rendszer?
A hibrid napelemes rendszer a hagyományos elektromos rendszer és a napelemes rendszer kombinációjából áll. Tehát képesek a saját energiatermelésre is, így akár a hálózattól független is lehet.
A hibrid rendszer tartozéka egy hibrid inverter, a napelem panelek, valamint akkumulátor vagy akkumulátorok, és egy áramszabályzó. Az inverter minden napelemes rendszer lelke. A napelem által termelt D/C áramot az inverter alakítja át A/C árammá. A hibrid inverter lényege pedig az, hogy együtt tud működni az akkumulátorokkal is. Még az is nagyon fontos, hogy a valódi hibrid inverter arra is képes, hogy áramszünet esetén is tudja biztosítani a folyamatos áramellátást.
Az akkumulátorok tárolják az energiát, amikor a napenergia termelés magasabb, mint az a felhasználás mértéke. Amikor pedig a termelés alacsonyabb, mint az igény, akkor értelemszerűen felhasználjuk a tárolt energiát.
A hibrid rendszer hatékonyabb, mint a hagyományos rendszerek, mert hálózattól függetlenül is képesek működni. Az akkumulátoroknak köszönhetően tehát szigetüzemű napelem rendszerként is funkcionálhatnak, tökéletesen elfüggetlenedve a hálózattól. Persze ennek érdemes azért utánaszámolni, hiszen nem mindig és minden helyzetre érdemes épp a hibrid rendszert választani.
Miért és mikor érdemes hibrid napelemes rendszert telepíteni?
A hibrid rendszer nagyon ütős megoldás lehet, ha nem szeretnéd -vagy épp nem tudod- visszatáplálni az áramot a rendszerbe. De vajon mindig és minden körülmények között megéri? Hoztunk pro és kontra érveket.
Mire figyelj?
Vannak olyan esetek, amikor a hibrid rendszer igazi aduász. Például annak az üzemnek az esetében, ahová mi a Fronius hibrid inverterét használtuk. Miért? Mert ebben a gyárban 3 műszakban dolgoznak, ezért a nappal megtermelt energiát éjjel is el lehetett használni. Ezért kifejezetten hasznos volt a hibrid rendszer alkalmazása. A megtérülési idő is viszonylag rövid volt, természetesen ilyen energiaárak mellett ez nem meglepő. De vannak olyan esetek, amikor nem éri meg beruházni egy hibrid napelemes rendszerre. Hiszen egy akkumulátor költsége igencsak meg tudja dobni a beruházás árát. Természetesen van, amikor a megtérülést nézve is megéri egy ilyen rendszer telepítése. De vannak olyan esetek, amikor egy kis számolgatás után kiderül, hogy sokkal inkább megéri egy hagyományos napelemes rendszer alkalmazása, visszatáplálás nélkül. Mire kell figyelni?
A fogyasztási görbére. Magyarul azt kell összevetni, hogy az energiafelhasználás és az energiatermelés időben mennyire illik össze? Mert egy irodában, vagy egy olyan otthonban, ahol home office-ban dolgoznak, épp a napos időszakra esik a termelés és a fogyasztás is. Ilyen esetben nem éri meg beruházni egy akkumulátorra. Viszont egy smart meter nagyon jól jöhet, a fogyasztás monitorozásához és analizálásához. Persze ezt nem elég mérni, az eredmények megfigyelése, elemzése után a lehető legjobban kell alkalmazkodni a környezeti körülményekhez. látod, nem mindig a hibrid napelemes rendszer a legokosabb választás.
A hibrid rendszer előnyei
A hibrid napelemes rendszernek a használata persze rengeteg előnnyel is jár. Hoztunk néhányat.
- Alacsonyabb áramköltség: A hibrid napelemes rendszer lényege és legnagyobb előnye az áramköltség korrigálása. De erre nem minden esetben a hibrid napelemes rendszer nyújt megoldást.
- Függetlenség a hálózattól: Az akkumulátorok segítségével a hibrid napelemes rendszer független lehet a hálózattól.
- Könnyen telepíthető: A hibrid napelemes rendszer könnyen telepíthető, és nem igényel komoly technikai tudást vagy karbantartást.
- Rugalmasság: A hibrid napelemes rendszer rugalmas, mivel a rendszer képes az áramigényeknek megfelelni, még akkor is, ha a hálózat megszakad.
- Alacsony karbantartási költség: Viszonylag alacsony karbantartási költsége, és a tévhitekkel ellentétben hosszú élettartamú.
- Megbízhatóság: A hibrid napelemes rendszer megbízható, mivel az akkumulátorok akkor is biztosítják az energiát, amikor a napenergia termelés alacsony.