A gyárról
A szóban forgó gyár nagyfogyasztónak számít. Igaz, összesen 500 embert foglalkoztatnak, 3 műszakban. A műszaki cikkeket, alkatrészeket gyártó üzemnek szüksége volt arra, hogy valamilyen szinten optimalizálni tudja kiadásait, mivel az utóbbi években – főleg a tavalyiban- nagyon megugrottak a költségei. Ilyen esetben az egyik legjobb döntés, ha ily módon csökkentjük a kiadásainkat. Hiszen a napelemes rendszerek megtérülési ideje meglehetősen rövid. Mert minél tovább növekszik az áram ára, annál rövidebb lesz a megtérülési idő.
A megtérülési időt egyébként úgy számoljuk ki, hogy a beruházási költséget elosztjuk a megtakarított energia és az energiaár szorzatával. Ebből látszik is, hogy míg korábban akár 10 évet is várnia kellett volna egy cégnek a napelem rendszer megtérülésére, addig a ma ez az idő pár évre csökkent. Ennek, ahogy a képletből is látszik, a villamosenergia árak növekedése a fő oka. Tény azonban, hogy a rövid megtérülési idő mindenképp erős érv egy beruházás mellett! Főleg, hogy a megtérülési idő leteltével már rengeteg költséget vált majd ki a napelemes rendszer.
Nem véletlenül hozott ilyen tudatos döntést a gyár vezetősége. Ugyanis nemzetközi kereskedelmi kapcsolataiknak köszönhetően is látják, hogy a megújuló zöld energiában van a jövő. Kifejezetten hangsúlyozták nekünk, hogy a lehető legtestreszabottabb megoldást várják tőlünk technikailag, és csakis jó minőségű napelem rendszert hajlandóak telepíttetni.
Az üzemben egyébként 3 műszakban folyik a munka, így 0-24 órában fogyaszt. Ez elég nagy kihívás egy napelemes rendszer esetében.
Kihívások és megoldások: a hibrid inverter
Az üzem energetikája elég komplex, sokféle fogyasztójuk van a termelő gépeken kívül is.
Ami bonyolítja a helyzetet, az az, hogy éjszaka is dolgoznak, bár kevesebben. Így aztán a fogyasztási görbe sajnos ebben az esetben nincs összhangban a napelemes rendszer termelésével, vagyis a termelési görbével. Nem lehet minden üzem olyan szerencsés, mint egy kertészet.
Hogyan alkalmazkodtunk ezekhez a körülményekhez? Úgy, hogy a napközben megtermelt energiát este, éjjel is fel lehessen használni! Ehhez a Fronius hibrid inverterét választottuk, melyet hagyományos inverterekkel kapcsoltunk össze. Ehhez akkumulátoros csomagra és smart meterre is szükség volt. De megérte, mert egy könnyen használható, okos rendszert hoztunk össze.
A hibrid inverterre, melyet mi az általunk leginnovatívabbnak és legmegbízhatóbb minőségűnek tartott Fronius gyártótól választottunk, azért volt szükség, hogy tárolni lehessen a megtermelt energiát. A nappal megtermelt, de fel nem használt napenergiát így az éjszakai munka során el lehet használni. Egy ilyen, 0-24 órában dolgozó üzem esetében a legoptimálisabb megoldás az, hogyha hibrid napelemes rendszert hozunk létre. Azaz a megtermelt áramot nem azonos időben használjuk fel, mert a rendszer része egy akkumulátor is.
A smart meter lényege pedig az, hogy képes optimalizálni az önfogyasztást, és rögzíti az üzem energiafogyasztási görbéjét, így hozzájárul a fogyasztás megismeréséhez és annak tudatos alakításához. A Fronius Smart Meter TS rendkívül pontos mérésre és gyors kommunikációra képes, ez szintén növeli a rendszer hatékonyságát.
Láthatjuk ennek az üzemnek az esetén keresztül, hogy a hatékony ipari termelést is támogatni tudjuk azzal, hogy napelemes rendszert telepítünk. Egy átgondolt, testreszabott, a fogyasztási szokásokhoz igazodó rendszert, mely ebben az esetben egy hibrid napelem rendszer, hozzá pedig egy hibrid inverter.
Hiszen teljesen más napelemes rendszerre van szüksége egy irodaháznak, vagy a már említett kertészetnek, vagy épp egy fodrászatnak, melyet családi házban üzemeltetünk. Mindig érdemes saját igényeinkhez, szokásainkhoz és persze fogyasztásunkhoz alakítani a napelemes rendszert, ehhez pedig szaktudásra van szükség.
Ezért keressen minket bátran!