Érvek a napelemes rendszer telepítése mellett
Sokakat foglalkoztat a kérdés, hogy vajon megéri-e saját napelemes rendszert kiépíteni. Megtérül a befektetés? Nem jár túl sok munkával és adminisztrációval a telepítés?
Olvass tovább: megnyugtató választ adunk a kérdésekre!
Gazdaságos és időtálló
Az első, amit érdemes hangsúlyozni, az az, hogy ha saját napelemes rendszered van, akkor a havi rezsiköltséged jelentősen csökkeni fog. A napelemek által termelt energiának köszönhetően a villanyszámlád például soha többé nem fog fejfájást okozni. Otthonod energiahatékonysága pedig mindezzel együtt számottevően javul.
Azt is fontos tudatosítani, hogy egy napelemes rendszer kifejezetten időtálló befektetés. Nem kell attól félned, hogy idővel elértéktelenedik és akár használhatatlanná válik. Hamarabb megtérül majd, mint gondolnád, és az ingatlanod értékét is növeli! Tapasztalatból tudjuk, hogy vannak olyan városrészek, agglomerációs zónák, ahol mára gyakorlatilag “alapkövetelmény” lett a napelem. Anélkül nem is lehet már eladni ingatlant.
Környezettudatos
Az sem elhanyagolható szempont, hogy rendkívül környezettudatos döntés napelemes rendszert működtetni, hiszen megújuló energiaforrást használsz. Elektromos áram fogyasztásod így vissza tudod fogni, ezáltal pedig csökkented a szén-dioxid kibocsátást is.
Példát mutathatsz bárkinek. Barátaid, kollégáid, gyermekeid számára is követendő mintát állítasz – kis túlzással azt is mondhatjuk, hogy hétköznapi hőssé válsz az energiafogyasztás visszafogásával, és a jövőbe mutató megoldás alkalmazásával.
Mikor érdemes megfontolni napelemes rendszer telepítését?
Vannak olyan esetek, amikor gyakorlatilag kötelező megfontolni, hogy napelemes rendszer kiépítése mellett dönts.
Újépítésű ingatlanok
Újépítésű ingatlannál mindig felmerül a kérdés, hogy hogyan lehet minél energiahatékonyabb az épület: mindig fontos szempont, hogy milyen fűtési rendszert, milyen szigetelőanyagot kell ehhez választani.
Már csak azért is igaz ez, mert a használatbavételi engedélyhez szükség van a megfelelő energetikai besorolás elérésére. (Az energetikai besorolás az épületek energetikai tulajdonságairól ad tájékoztatást: megmutatja, hogy az adott ingatlan energiahatékonysága mennyire megfelelő. A besorolás a legjobb „AA++” kategóriától, a legrosszabb „JJ” kategóriáig terjedhet.)
Ideális tervezéssel, elrendezéssel, a napelemes rendszer megfelelő kiépítésével ingatlanod energetikai besorolása egész biztosan a legjobb kategóriák valamelyikébe fog esni.
Korábban épült családi házak
Régebben épült családi házaknál idővel komoly problémát jelenthetnek a rezsiszámlák. Az elszabaduló energiaárak nem kímélik a korábban épült ingatlanok lakóit, hiszen költségessé válik a ház felfűtése egy már kevésbé korszerű fűtési rendszerrel.
Egy napelemes rendszer garantáltan csökkenteni fogja a rezsit. A megújuló energia használatának köszönhetően kevesebb lesz az a fogyasztás, amely után fizetni kell a számlákat. Ráadásul rendszeresen vannak olyan megpályázható források, amelyeknek köszönhetően támogatást kaphatsz a napelemes rendszer telepítéséhez.
Ha az elektromobilitás növelése a cél
Ha elektromos autót használsz, akkor az autó töltése is jóval egyszerűbbé válhat egy napelemes rendszerrel. Otthon, kényelmesen és gazdaságosan töltheted az autód, közvetlenül a Nap energiájával.
Nem kell többé azon gondolkoznod, hogy hol tudod tölteni az autód: otthon bármikor megteheted ezt, megújuló energiát használva.
A villamosenergia-fogyasztás csökkentése érdekében
Ha ingatlanod nem lakóhelyként, hanem például irodaként funkcionál, akkor a piaci árat kell fizetned az energiafogyasztás után. Ezzel jelentősen ki vagy téve a villamosenergia árának, akár a működést is veszélyeztetheti, ha rossz irányt vesznek az energiaválság eseményei.
Egy saját napelemes rendszerrel megszűnik ez a kitettség. A rendszer kiépítésére fordított költségek 2-3 év alatt megtérülnek – egy pillanatig sem lesz kérdés, mennyivel költséghatékonyabb a napelemes rendszernek köszönhetően a működés.
Az energiafüggőség csökkentése érdekében
Mit csinálsz egy hosszabb áramszünet esetén? Feltalálod magad otthon? Tudod akadálytalanul tovább működtetni a céged termelését? A munkatársak munkavégzését megakasztja az áram hiánya?
Ezt a fajta energiafüggőséget is csökkenteni tudod egy napelemes rendszerrel. Üzemszünet esetén is áramot fog neked biztosítani, akár akkumulátor nélkül is közvetlen áramforrásként szolgál.
Hogyan lesz napelemes rendszered?
Reméljük, hogy mire ezeket a sorokat az olvasod, már nem kérdés, hogy napelemes rendszer kiépítése mellett döntesz.
Úgyhogy itt az ideje, hogy beszéljünk kicsit a folyamatról is: az előkészületektől a beüzemelésig vezető útról!
Helyszíni felmérés
Miután felvetted velünk a kapcsolatot (például ide kattintva), az első lépés az ingatlan és a fogyasztási szokások felmérése.
Olyan adatokra lesz szükségünk, mint például:
- a jelenlegi villamosenergia fogyasztás (ezt egyszerűen, a villanyszámla alapján meg tudjuk állapítani);
- az épület alapvető tulajdonságai (szabad tetőfelületek mérete és tájolása, a tetőfedés típusa, és így tovább);
- és természetes a te elképzeléseid: például, hogy szeretnéd-e majd esetleg a későbbiekben bővíteni a rendszert.
A helyszíni felmérés során alaposan megvizsgáljuk a rendelkezésre álló felületet: a pontos méretét, az esetleges korlátozó tényezőket. Ezek alapján javaslatot teszünk a megvalósítás technikai oldalára vonatkozóan.
A szükséges információk birtokában, a helyszín adottságait és a megbeszélteket figyelembe véve készítjük el számodra az árajánlatot. A részletes helyszíni felmérésnek köszönhetően nincs kockázat: nem fognak váratlan, plusz költségek felmerülni!
Az ajánlat
Miután megkaptad az árajánlatot, nálad pattog a labda. A döntést neked kell meghoznod, de nem árt, ha figyelembe veszel bizonyos szempontokat!
Ha több helyről is kértél árajánlatot, és jelentős különbség van köztük, az vélhetően a műszaki tartalom miatt van. Ne egy szám alapján dönts, hanem nézd meg, hogy mit kapsz az adott összegért cserébe!
A mi ajánlatunk minden esetben
- piacvezető, innovatív gyártók napelemeit,
- hazai szervizhálózattal rendelkező gyártók (Fronius, SolarEdge), csúcskategóriájú inverterét,
- a prémium kategóriájú, német K2 System statikai tervezésű tartószerkezetét tartalmazza,
valamint
- a túlfeszültség és a túláram elkerülése érdekében szükséges védelmi eszközöket
- és európai gyártású villamos szerelvényeket tartalmaz.
A napelemes rendszer tervezése
Egy napelemes rendszert körültekintően kell megtervezni. Ennek jelentőségét csak tovább fokozza az iparág folyamatos technológia fejlődése.
A napelemes rendszerek több részből tevődnek össze, és ezeket a részeket tudatosan, szakmailag megindokolva kell összeválogatni. A megfelelő tervezés jutalma az, hogy akár 10-20%-kal is nagyobb hozamot tudsz elérni a rendszerrel, mint más, ugyanekkora összegből létrehozott, de nem gondosan megtervezett rendszerek.
A tervezési munkának részét képezi többek között a Napnak az adott ingatlanra való besugárzásának elemzése és az árnyéktényezők figyelembe vétele is. A tervezést szakirányú végzettséggel, és nagy tapasztalattal rendelkező villamosmérnök kollégáink végzik.
Az engedélyeztetés
A folyamatnak fontos részét képezi az engedélyeztetés is. Ez adott esetben valóban macerás lehet, hiszen ahány áramszolgáltató, annyi elvárás és annyi különböző dokumentáció. Mi azonban ezt a terhet is levesszük a válladról!
Nekünk már rutinosan és gördülékenyen megy a munkának ez a része is. Tőled csak egy meghatalmazásra van szükségünk, a többi már gyakorlatilag automatikusan (és mindig a határidőket betartva) történik!
Az ügymenet mind a három fázisát ránk bízhatod: az igénybejelentést, a részletes tervek összeállítását és benyújtását, és a készre jelentést, valamint a mérőóra cseréjének (vagy átprogramozásának) megrendelését is.
Természetesen folyamatosan tájékoztatunk arról, hogy hol tart a folyamat!
A napelemes rendszer telepítése
A beüzemeléshez már csak egy lépés van hátra: a napelem telepítése. Ez pár nap leforgása alatt megtörténik.
Tény, hogy bonyolultnak és veszélyesnek tűnő, tetőn végzett munkáról van szó, de az olyan felkészült szakemberek számára, akik a mi csapatunkat is erősítik, problémamentes lesz az egész.
A munka a tartószerkezet felszerelésével és a napelemek felhelyezésével kezdődik. Ezt követi a kábelek nyomvonalának kiépítése, majd az inverter és a villamos védelmi eszközök szerelése és tesztelése. Ezután következik a teljes rendszer próbaüzeme, amelyről mérési jegyzőkönyv is készül. Végül bemutatjuk neked a rendszer működését, hogy felhasználóként minden fontos információ a rendelkezésedre álljon.
Ekkor már csak egy dolog van hátra: az áramszolgáltató szerelői lecserélik a villanyórát, és üzembe helyezik a napelemes rendszered.
Kíváncsi vagy konkrét számokra is, mielőtt ajánlatot kérnél? Például, hogy hány napelem-panel fér el a tetődön, vagy hogy mennyivel csökken ingatlanod szén-dioxid kibocsátása a napelemeknek köszönhetően? Kattints ide, és töltsd ki kalkulátorunkat!
Ide kattintva pedig máris ajánlatot kérhetsz tőlünk! Töltsd ki az űrlapot, és hamarosan felvesszük veled a kapcsolatot!