Hogyan szereltünk fel napelemes rendszerrel egy belvárosi irodaházat? Miért éri meg egy irodaháznak ilyen beruházás mellett döntenie? Miben speciális egy irodaház? Olvasd el az esettanulmányunkat, és megtudod!
Az irodaház
Az irodaház a budapesti belvárosban helyezkedik el. A nagy alapterületű épület meghatarozza a környék és a közeli tér arculatát. Igazán nagy izgalommal vállaltuk el a munkát, amikor az irodaház műszaki vezetője felkeresett minket. Örültünk az együttműködésnek, már csak azért is, mert tudtuk, hogy rengeteg iroda, munkahely áramfogyasztását fogjuk biztosítani. Zölden, környezetbarát módon. Ez pedig nagyszerű érzés, hiszen egy monumentális épület felszerelése napelemrendszerrel nagy lépés, hogy élhetőbb világban éljünk.
Az irodaház villanyszámlája már az egekbe szökött, a tulajdonosok pedig szerettek volna minél több költséget lefaragni. Ráadásul a tulajdonosok azzal is tisztában voltak, hogy az ehhez hasonló zöld beruházásokkal növelik az ingatlan értékét és keresettségét. Az irodaház tulajdonosainak az volt ugyanis a célja, hogy zöld minősítést szerezzenek az épületnek. Mert tudták, hogy egy zöld minősítésű iroda akár 8,5 százalékkal is drágábban kiadható. Emellett sokkal kisebb a fluktuáció az ilyen irodaházakban, sokkal kisebb az üresedési rátájuk, és mérhetően gyorsabb a kiadási idejük.
Mire kellett figyelnünk és milyen rendszert választottunk?
Egy irodaház hasonló méretű fogyasztó, mint az előző esettanulmányban bemutatott kertészet. Azonban fogyasztása inkább sok kicsi fogyasztóból áll össze, és hullámzóbb is, mint mondjuk a kertészeté. Mert egy irodaházban nyáron a hűtés, télen a fűtés jelent nagy költséget. Viszont a téli és a nyári szabadságok idején kevesebb a dolgozó az épületben, így a kisebb fogyasztókból összeadódó fogyasztása csökken.
Mi volt a kihívás a napelemes rendszer telepítésében? Az tette izgalmassá a folyamatot, hogy oda kellett figyelnünk az irodaház tetejének jellemzőire. Mivel az irodaházak tetején jellemzően jelen levő jelentős mennyiségű gépészeti eszköz, ventilátorok és kültéri egységek, helyet foglalnak, és ami fontos: jelentős árnyékhatással bírnak.
Azért, hogy a sok árnyékhatást ellensúlyozni tudjuk, az ügyfélnek egy SolarEdge Se50K invertert ajánlottunk, ehhez 65 kWp napelemet telepítettünk, a Solar Edge sajátosságainak megfelelően minden egyes napelem panel saját optimalizáló egységet kapott – ugyanis ez segít az árnyékhatások következtében fellépő termelési veszteség minimalizálásában.
Ez az eset is mutatja, hogy mennyire fontos a szaktudás, és persze a lelkiismeretesség. Hiszen tudatos tervezéssel a lehető legoptimálisabban termelő megoldást sikerült megvalósítani. Az általunk megtervezett napelemes rendszerrel tökéletesen elégedett az irodaház.
Nézzük a megtérülést!
Jelenleg egy hasonló méretű, napelem panelenkénti optimalizálással megtámogatott rendszer ára kb. 28 M Ft + ÁFA körül mozog. A megtérülés számításnál az áram tekintetében számoljunk 200 Ft / kW árral. Ha az irodaház 65 000 kW áramot fogyaszt egy évben, akkor napelemes rendszer nélkül év végére 13 000 000 Ft-nyi villanyszámát fizetnek ki. A cég számára ajánlott optimalizált napelemes rendszer kb. 68000 – 78000 kWh áramot tud megtermelni évente, vagyis a beruházás megtérülése ez esetben kb. 2,2 év.
A számok tehát nem hazudnak. Összességében miért éri meg tehát a napelemes rendszer egy nagyfogyasztó irodaháznak? Egyrészt azért, mert a jelenlegi árak mellett 2 év alatt megtérül, utána pedig fedezi a fogyasztók áramigényét.
Emellett pedig az irodák kiadhatóságát is javítja, értékét is növeli. Mivel az ott működő cégek PR-jának is jót tesz, hogy ilyen épületben helyezkedik el az irodájuk. A napelemes rendszer kiépítése tehát sok szemszögből támogatja meg egy irodaház értékét és működését. Ha kérdése van, keressen minket bátran!
Források:
https://www.portfolio.hu/ingatlan/20211208/nezd-meg-a-hazai-irodaallomany-mekkora-resze-rendelkezik-zold-minositessel-515092