Kutatások bizonyítják, hogy a legtöbb családban a nők járnak utána a műszaki kérdéseknek. A napelem vásárlással is ez a helyzet, ezért hoztunk egy kis összefoglalót nektek.
Hogyan válassz napelemet?
A legfőbb kérdés talán az, hogy hogyan választ egy nő napelemet? Valójában mindannyian sejtjük a választ. Ugyanúgy, mint egy férfi. Pont ezért nem kell megijedni attól, hogy műszaki témáról van szó. Hiszen háttérismeretek hiányában ugyanúgy kell tájékozódnia egy nőnek és egy férfinak.
Ha még csak mostanában született meg a döntés, hogy napelem rendszert szeretnél telepíteni, akkor a legfontosabb témák, amikkel képbe kell kerülnöd, az a napelem rendszer működése és részei, valamint a rendszert kiépítő cég kiválasztásának a kritériumai. Mert lássuk be, hogy manapság nagyon tarka ez a piac, ezért hallunk sok negatív tapasztalatot. Most hoztunk egy rövid összefoglalót az alapokról.
Milyen típusú legyen a napelemes rendszered?
Először is azt kell eldöntened, hogy sziget típusú napelem rendszer, hálózatra kapcsolt napelemes rendszert, vagy hibridet szeretnél? A klasszikus, ismert napelemrendszer a hálózatra kapcsolt, mely esetében a többletáramot visszatápláljuk a villamoshálózatba. Az ilyen megoldás előnye, hogy ősszel-télen, mikor kevesebb a napfény, a szolgáltatótól kapod az áramot. Nyáron viszont a többletet eladod neki. Viszont hátránya, hogy függsz attól, hogy milyen áron adja-veszi a szolgáltató az áramot. Ez kihat a költségekre, és persze ezáltal a napelem rendszered megtérülésére is.
A szigetüzemű napelem rendszer nincs csatlakoztatva a villamoshálózatra, egy belső, zárt rendszerről beszélünk.
A hibrid napelemes rendszer egyszerre alkalmas arra, hogy szigetüzemű, valamint hálózatra visszatáplálható rendszer legyen. Így a hibrid inverternek köszönhetően a fel nem használt energiát saját tároló akkumulátorban tárolhatod. Így adott esetben – például amikor véget ér a fogyasztóknak oly kedvező szaldós elszámolási rendszer- a napelem által termelt többletenergiát is felhasználhatod, nem kell eladnod nyáron, és télen (más, kedvezőtlenebb áron) vásárolnod.
A napelem rendszer részei
Nézzük meg, hogy milyen elemekből áll össze egy napelemrendszer?
Napelem panel
A napelemes rendszer szorgos kis energiagyűjtője a napelem panel. Az a feladata, hogy egyenáramot termeljen. A panel lehet amorf, poliristályos és monokristályos is. Az amorf napelem panel nagyon vékony, ez esztétikailag sokszor előnyös, mert izgalmas tud lenni a megjelenése. Emellett sokkal több fényt tud hasznosítani, mert szórt fénynél is működik. Viszont ennek a napelem panelnek a legalacsonyabb a hatásfoka. A monokristályos napelemek a direkt napfényben teljesítenek jobban, a polikristályosak pedig szűrt fényben. Az amorf napelemekkel 10 éves időtávra lehet tervezni. A monokristályos és a polikristályos napelem panelek azonban 25-30 évig is működnek.
A tartószerkezet
A napelemes rendszer tartószerkezetének az a feladata, hogy a paneleket tartsa. Minden időjárási körülményhez alkalmazkodnia kell tehát. Így aztán a lehető legjobb anyagból készült tartószerkezetre lesz szükséged.
Inverter
Az inverter a panelek által megtermelt áram átalakítását szolgálják. A hálózat számára is hasznosítható váltakozó árammá alakítja át. Az inverter hatékonyságán múlik, hogy a panelek által megtermelt energiából mennyi hasznosul. Ezért a lehető leghatékonyabb invertert kell kiválasztanod. Természetesen az inverter típusát a napelem rendszer típusához kell választani. Ugyanis másfajta inverterre van szüksége a szigetüzemű, a hálózatra kapcsolt, és a hibrid napelemes rendszernek. Ez az egyszerű kis összefoglaló segítheti az elindulást. Ha bármilyen kérdésed van, keress minket! Egy dolgot azonban jegyezz meg: nincs rossz kérdés! Hiszen az általad választott rendszer fogja a következő évtizedekben befolyásolni az otthonod működését és költségeit. Ezért merj kérdezni, ismerd meg a folyamatokat és a rendszert. Fordulj hozzánk bátran!