Napelemek különböző tetőtípusokra

Napelemek különböző tetőtípusokra
Klasszikus, égetett agyagcserepes, betoncserepes, bitumen zsindelyes vagy fémlemezes tetőborítású házadra keresed a legjobb napelemes rendszert? Lapos, nyeregtetős vagy teljesen egyedi kialakítású tetődet szeretnéd környezetbarát energia-termelésre bírni? Az egyik legfontosabb szempont, hogy kiváló minőségű tartószerkezeti anyagot válassz, mert csak így garantálható a biztonságos működés.

Tetőfedő típusok és tulajdonságaik

A különböző anyagú és formájú tetőfedő típusok mind eltérő tulajdonságokkal bírnak, ebből fakadóan pedig különböző előnyökkel és hátrányokkal rendelkeznek az esztétikum, az ár, a felhasználhatóság és a tartósság terén. Lássuk, melyek ezek…

  • Égetett agyagcserép: A legelterjedtebb fajta tetőfedő anyag, melynek hornyolt és hódfarkú változatai a legkedveltebbek. Olcsók, tartósak és bontás vagy felújítás után is újra használhatóak, a törött elemek pedig egyszerűen cserélhetők. Erős tetőszerkezetet igényelnek, mivel önsúlyukon túl esős időben megszívják magukat vízzel, és ilyenkor a betoncserepek súlyát is megközelíthetik. Léteznek olyan felületkezelt változatok is, melyeknél ez a probléma kiküszöbölhető, valamint fagyállóak és színtartók.
  • Betoncserép: Cement és kvarchomok, valamint színezőanyag hozzáadásával préselve készülnek. Jellemzőjük a gazdag színválaszték és a rendkívüli tartósság. Időjárásállóak és impregnált változatban is kaphatók, ám viszonylag nagy önsúlyuk miatt masszív tartószerkezetet igényelnek.
  • Zsindely: A legolcsóbb elérhető anyag a piacon, többféle színben, méretben és formában gyártják, minek köszönhetően nagyon egyedi és változatos lehet a fedés kialakítása. További előnye, hogy hajlított felület fedése is egyszerűen megoldható vele, de ehhez a tetőt teljes deszkaborítással kell ellátni.
  • Bitumenes hullámlemez: Mivel nagyon rugalmasak, így törések és repedések nélkül egyszerűen méretre vághatók, nagyon tartósak és az áruk is rendkívül kedvező, ráadásul kis önsúllyal rendelkeznek.
  • Fémlemez: Anyaguk lehet alumínium, horganyzott acél vagy horganylemez. Nagyon könnyűek, változatos kialakításúak, akár az eredeti tetőfedésre is rögzíthetők, tartósságuk pedig a 30 évet is megközelítheti. Semmilyen karbantartást nem igényelnek, ráadásul tökéletesen megvédik az időjárás viszontagságaitól az alattuk lévő fázatot.
  • Pala és műpala: A természetes kőzetből hasítással készülő pala nagyon nagy esztétikai értékkel bíró erős fedőanyag. Könnyű és rugalmas, az élettartama pedig akár 100 évben is mérhető. Ha ilyen tetőfedő anyagot vásárolsz, kizárólag megfelelően képzett szakemberre bízd a felrakását, hogy a végeredmény valóban esztétikus legyen. A műpala küllemében ugyan a természetes palára emlékeztet, de rostcement műszálból és cement keverékből állítják elő sajtolással vagy hengereléssel. Környezetbarát, felületkezelhető és színezhető, olcsó és formatartó megoldás a tetőre.

A különböző anyagú és formájú tetőfedő típusok mind eltérő tulajdonságokkal bírnak

Helyes telepítéssel a maximális teljesítményért

A lapos tetők esetében a tartószerkezet kialakításánál a sátortetős megoldásokra jellemző 35-45 fokos dőlésszög elérésére kell törekedni. Ebben az esetben a szerkezet súlya nagyobb lesz. A rendszer telepítésének két sarkalatos pontja a tetőszerkezet – a fémváz vagy a szarufák  stabilitása – és a borítás minősége. A kivitelező csapatok általában nem javasolják a régi palatetőre történő rögzítést, mivel a pala nemcsak könnyen reped és törik, de egészségre káros azbesztet is tartalmaz.

A tető állapotán is múlhat a siker

A tetőn található rések, a fázat állapota, a héjazat kialakítása mind olyan tényező, amely befolyásolja a teherbírást és azt, hogy a paneleket a megfelelő pozícióba lehessen helyezni. Egy átlagos család energia-szükségleteit ellátó napelemes rendszer súlya 170 és 320 kg között mozog, ehhez adódik hozzá a tartószerkezet súlya. Általánosságban elmondható, hogyha egy tető elbír egy vastagabb hótakaró súlyával, akkor a napelemes rendszer terhe sem fog gondot okozni neki.

Ha egy tető elbír egy vastagabb hótakaró súlyával, akkor a napelemes rendszer terhe sem fog gondot okozni neki.

Kettő az egyben

Ha kiderül, hogy a tetőszerkezet valamilyen okból nem állta ki a próbát, készíttethetsz olyan kocsibeállót – úgynevezett carportot is -, melynek teljes tetejét napelemmel borítják, így, miközben az autód megvéded a természet erőitől, a panelek szorgosan termelik a zöld energiát.

Tetőbe integrálható napelemek

Ilyen esetben a panelek nem a tető külső részére, hanem magába a tetőszerkezetbe kerülnek beépítésre. Időjárásálló tetőhéjazatként használhatók, így gyakorlatilag tetőcserépként is funkcionálnak.

Kialakításuk kompakt, egyszerűen a tetőlécekre akaszthatók, a panelek egymásba tolhatók és csavarkötéssel rögzíthetők. Ebben az esetben nincs plusz rögzítő keret, tehát rövidebb idő alatt készül el és költséghatékonyabb is, hiszen kevesebb anyag szükséges a szereléshez.

Korábban gondot jelentett az ilyen panelek nyári levegőztetése, ám a korszerű alászellőztető rendszer ezt a problémát is kiküszöbölte. A bemeneti nyílásokat az ereszoldalon helyezik el, így a hűvösebb levegő be, míg a melegebb levegő felfelé távozik, tehát megtörténik a légcsere. Ez a megoldás lehetővé teszi, hogy tikkasztó nyári melegben is optimális teljesítményen működjön a rendszer. Az úgynevezett dilatációs hézagok gondoskodnak arról is, hogy hő hatására se feszüljenek vagy vetemedjenek meg az egyes elemek. A modulkeretek kialakítása akadálymentes hőcserét biztosít. 

Már napelemes cserepek is elérhetőek a piacon, ezek előnye, hogy a darabok egyenként cserélhetők ha szükséges, de a formájuk miatt hatékonyságban elmaradnak a hagyományos panelek mögött.

Rögzítés, mint kulcskérdés

A ferde tetőkre tetőkampókkal rögzítik a tartószerkezeteket, melyek általában rozsdamentes acélból készülnek és állítható a kialakításuk, így tökéletesen pontosan beállítható minden tetőhöz a magasságuk, de a telepítő csapat figyelembe veszi az adott vidék hó- és szélterhelését is.

Léteznek olyan kampók is, amelyeket kifejezetten az erős széllel és gyakori havazásokkal sújtott területekre terveztek. A kampók behelyezése után a sínek rögzítése következik, melyeket előre méretre lehet vágni, így csökkentve a szállítási költségeket. Végül a sínekre a leszorítók kerülnek fel, melyek ezüst vagy fekete bevonattal kérhetők.

Fémlemez borítású tetők esetében egyéni elbírálás kérdése, hogy a tetőszerkezethez rögzítik vagy – ha elég masszív – közvetlenül a fémlemezre is csatlakoztatható.

Bízd a munkát hozzáértő kivitelező csapatra, hogy a napelemes rendszer évtizedekig kiszolgálja a család energia-szükségleteit.

 

Megosztás: