Egy napelemes rendszer több évtizedre szóló beruházás, amely alapvetően határozza meg a cég működési költségeit. Nem túlzás, húsz év alatt akár több 100 millió forintot is megtakaríthat a vállalkozásnak, ezért nagyon nem mindegy, milyen napelemes rendszert építünk. A naperőmű hozamát, tartósságát, működését alapvetően határozzák meg a beépített alkatrészek, illetve a tervezés és kivitelezés minősége. A legolcsóbb ajánlat kecsegtetőnek tűnhet, de pár év múlva busásan megfizethetjük az árát. A tetőről lecsúszó panelek vagy a pótolhatatlan alkatrészek csak a jéghegy csúcsát jelentik.
Az elmúlt időszakban gombamód megszaporodtak a napelem kivitelezéssel és az alkatrészek gyártásával foglalkozó cégek. Mint minden felívelő iparágban sajnos itt is igaz, hogy sok a hozzá nem értő, valós tervezői-kivitelezői tapasztalattal és gyártói kapcsolatokkal nem bíró cég, valamint a piacot gyenge minőségű termékekkel elárasztó, szervizhálózattal nem rendelkező gyártó.
Nap mint nap szaladunk bele súlyos hibákba, például panelek csúsznak le az áruház tetejéről, vagy az alkatrész hiánya, és így az inverter cseréje miatt az egész naperőmű engedélyeztetését újra kell kezdeni. Az ilyen hibák milliókban mérhető veszteséget okoznak a tulajdonosnak, nemcsak a javítás költsége, hanem az akár hónapokig kieső termelés miatt is.
A minőségi hígulás bombasztikus árakkal is együtt jár. Tendereken olyan, a piacinál 30-50 százalékkal alacsonyabb árakkal találkozunk, amelyből reálisan nem lehet megfelelő minőségű napelemes rendszert építeni. Persze, el lehet készíteni a naperőművet nagyon olcsón, de érdemes tisztában lenni, mivel járhat.
Néhány pontban összeszedtük, miért nem mindegy milyen alkatrészekből, milyen szempontok mentén és szakértelemmel épül meg egy céges naperőmű.
- Kezdjük a rendszer lelkével
Inverter és inverter között hatalmas különbségek vannak. Nemcsak abban, hogy az adott rendszerhez melyik jelenti a legjobb megoldást, hanem a későbbi hozamra is jelentős hatással van, milyen típust választunk. Egyes gyártók termékeivel éves szinten több százalékkal magasabb hozamot érhetünk el, ami azt jelenti, hogy az egy-kétszázezer forintos kezdeti árkülönbség egy évi 10 millió forintot termelő rendszernél már az első évben megtérül. Mi mindig ezeket a termékeket ajánljuk az ügyfeleinknek, mert hosszú távon ez éri meg.
Sok gyártó hosszúnak tűnő garanciaidővel kecsegtet, az ördög azonban a részletekben rejlik. Nem mindenki bajlódik az inverterek alkatrészeinek gyártásával miután kipörgött egy széria, ilyenkor egy, az eredetihez hasonló típusra cserélik ki az invertert. Mindez jól hangzik, a gond ott van, hogy egy új inverter esetén az engedélyeztetést is újra kell indítani, ami több hónapos leállást és termelés kiesést okozhat.
- Szerviz nélkül mit érek én
Olyan cégre érdemes bízni a beruházást, amely megfelelő szervizpartneri minősítéssel rendelkezik. Azaz, olyan gyártókkal dolgozik, melyeknek van Magyarországon terméktámogatása. De ennél is fontosabb, hogy a szervizpartneri hálózat részeként garanciát tud nyújtani arra, hogy meghibásodás esetén a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban lép fel.
A szervizpartner tudja pótolni a tönkrement alkatrészt, sőt, azonnal kimegy kicserélni, ha probléma akad vele. Nem kell megrendelni, várni, szerelőt keresni. A szervizpartnerek nemcsak tartalék alkatrészekkel rendelkeznek, hanem a gyártó termékeinek javításához szükséges szaktudással is.
- A tervezés a kulcs
Ahogy egy ház, úgy egy naperőmű esetében is elengedhetetlen az alapos tervezés. Mérnöki szakértelem, megfelelő szoftveres háttér, technológiai ismeretek kellenek. Rendkívül fontos például, hogy a lehető legkevesebb árnyék érje a paneleket. Sajnos sokan nem vizsgálják meg a tetőn és a napelemes rendszer környezetében azokat a tárgyakat, növényeket, amelyek árnyékot vethetnek. Ha csak egy panel árnyékot kap, az hatással van az egész string (az egy sorba kötött panelek) teljesítményére, ezért komolyabb veszteséget okozhat a termelésben.
Sokan arra sem gondolnak, hogy mennyire fontos a megfelelő kábelezés. Pedig nagyon nem mindegy az energiaveszteség szempontjából, hogy milyen hosszúak és milyen keresztmetszetűek a AC (váltóáramú), illetve a DC (egyenáramú) kábelek! Ugyanígy annak is van például jelentősége, hogy hova helyezik el az invertert. A rövidebb DC kábelhosszokkal, és vastagabb kábelek használatával jóval kisebb lesz a realizált termelés vesztesége.
- A kivitelezés minősége a hozamot és a garanciát is érinti
Az alkatrészek mellett a kivitelezés minősége is rendkívül fontos, amihez szakképesítésre, gyakorlatra van szükség. A napokban egy olyan rendszerhez hívtak segítségül minket, ahol a nem megfelelő rögzítés miatt a panelek egész egyszerűen elkezdtek lecsúszni a tetőről. Ennél kisebb hibák is okozhatnak nagy problémát, például a nem megfelelő alátámasztás miatt idő előtt degradálódnak a panelek, és a gyártói garancia is elvész.
Mielőtt döntést hoz
Évtizedes tapasztalatunk, hogy csak körültekintő előkészítéssel, tervezéssel, és a beruházó egyedi profiljára szabott rendszerrel lehet maximális hozamot elérni. Nem az napelemes rendszer éri meg, amelynek fajlagosan kisebb a bekerülési költsége, hanem az, amelyik hosszú távon a legtöbb megtakarítást jelenti a beruházónak.
Ha irreálisan alacsony árral találkozik, gyulladjon ki Önnél is a piros lámpa!
Napelemes beruházást tervez?
A Greengeo csapata az ötlettől a megvalósításig, sőt azon túl is – üzemeltetési és karbantartási szolgáltatásokkal – menedzseli a napelemes beruházásokat.