Rezsicsökkentés helyett: a helyi energiaközösségeké a jövő

blog-2
A helyi energiaközösségekben egy település lakói, vállalkozásai, intézményei és az önkormányzat közösen termelnek és osztanak meg egymással energiát. Ez nemcsak fenntartható megoldás, hanem csökkenti a résztvevők energiaköltségeit, növeli a közösség energiafüggetlenségét.

A modern energiamenedzsment krédója, hogy a leginkább fenntartható és leggazdaságosabb energia az, amit helyben termelnek meg és helyben is fogyasztanak el. A lokális, azaz egy településhez, illetve fizikailag egy trafó körzethez (villamos alállomáshoz) tartozó fogyasztók és termelők szerveződése, azaz a helyi energiaközösségek éppen ezt a célt szolgálják. 

Magyarországon is egyre több helyi energiaközösség formálódik, az első ilyen, hivatalosan is bejegyzett, üzemszerűen működő energiaközösség Bábolnán jött létre. Az önkormányzat aktív szerepvállalásával megalakult közösség célja, hogy a helyi megújuló forrásokat használva, azok termelését megosztva csökkentsék az energiaköltségeket és a szén-dioxid kibocsátást, valamint növeljék a településen működő szervezetek, cégek és lakosok energiafüggetlenségét, és erősítsék a helyi közösségeket. 

Minden energiaközösség akkor működhet jól, ha a termelők és fogyasztók optimális mixét képesek megalkotni. 

Erre egy település kiváló lehetőséget ad, ha be tud vonni alapvetően eltérő fogyasztási profillal rendelkező – azaz reggel, délben és este más ütemben fogyasztó entitásokat – magánszemélyeket, cégeket, közszolgáltatást végző intézményeket – pl. uszodát, iskolát, idősek otthonát. 

Mivel egy helyi energiaközösség valójában a nagy országos villamosenergia-rendszer egyfajta lenyomataként, mini mérlegkörként működik, itt is rendkívül fontos az aktuális termelés és fogyasztás egyensúlya. Ezért a közösségbe a helyi szervezetek, cégek, magánszemélyek napelemes rendszerei, az önkormányzat nagyobb erőművei –  nap, -szél vagy akár gázmotoros erőművek – integrálása mellett szinte biztosan szükség lesz energiatárolási kapacitás beépítésére is. Az energiatároló képes arra, hogy a termelés és a fogyasztás pillanatnyi egyensúlytalanságait kiegyenlítse. Az energia eltárolására az akkumulátoros (BESS) megoldások mellett a jövőben szóba jöhetnek akár kétirányú töltésre (V2G – vehicle to grid) képes járművek, például autóbuszok is, ahogy erre nemzetközi példák is vannak. 

Mik egy energiaközösség optimális elemei, szereplői? 

Fogyasztók

  • optimális olyan, több műszakban működő vállalatok részvétele, amelyek a többlettermelést képesek szinte mindig felvenni
  • közszolgáltatást végző intézmények  (óvoda, iskola, uszoda, idősek otthona)
  • magánszemélyek
  • nyilvános autótöltők

Termelők

  • Napelemes rendszerek (Háztartási méretű kiserőművek), bruttó elszámolásban lévő magánszemélyek, cégek, szervezetek

  • Céges napelemes rendszerek (Saját célra termelő naperőművek)

  • Hálózatra tápláló nap- vagy szélerőmű (pl. önkormányzati tulajdonban)

  • Gázmotoros kiserőmű (pl. önkormányzati tulajdonban)

Tárolók (rugalmassági szolgáltatók)

  • Akkumulátoros energiatárolók (önkormányzati, vállalati tulajdonban)

  • V2G-technológiájú járművek

Technikai feltételek: 

  • Energiaközösség szimulációs szoftver, amely az energiaközösség működését és elszámolását támogatja 
  • Vezérlő rendszer  – az energiaközösségen belüli szabályozható termelő, tároló és fogyasztó berendezések aktív felügyelete és vezérlése. 

Energiakereskedő 

  • Amennyiben a közösség energiaellátása helyben teljes mértékben nem biztosítható, továbbra is szükség lesz áramvásárlásra a közcélú hálózatból. Az energiaközösség al-mérlegköri szereplőként egy kereskedővel kötött részleges ellátású szerződéssel biztosíthatja a teljes felhasználáshoz szükséges villamosenergia-mennyiséget. 

Miért és kinek előnyös a helyi energiaközösség? 

  • A helyi háztartások kedvezőbb áron értékesíthetik az általuk megtermelt áramfelesleget
  • A vállalatok, szervezetek a piacinál alacsonyabb áron vásárolhatnak energiát
  • Az önfogyasztás saját termelésű kielégítése, függetlenség az energiárak ingadozásától
  • Kevesebb hálózati áramfogyasztás
  • A hálózati veszteségek lokális és regionális szintű csökkentése
  • A megtakarított költségekből megújuló beruházások közösségi szinten

Mi szükséges a helyi energiaközösség létrehozásához? 

Egy helyi energiaközösség létrehozásához többféle megállapodás megkötése és entitás részvétele szükséges. A tagoknak egy nonprofit egyesületet kell alapítaniuk, illetve egy energiakereskedővel és a hálózat üzemeltetőjével is le kell szerződniük. Az egyesületben le kell fektetni az energiaközösség együttműködésének formáit, a be- és kilépés szabályait stb. Ki kell építeni az okos fogyasztásmérőket, illetve el kell készíteni az energiamérleget.

A Green Geo csapata évtizedes tapasztalattal segíti az energiaközösségek létrehozását. Támogatjuk az okos fogyasztásmérők kiépítésében és az adatok értékelésében,  az energiamérleg elkészítésében, az ideális energiamenedzsment szoftver kiválasztásában, valamint a rugalmassági és megújuló kapacitások megtervezésében és kivitelezésében. 

Megosztás: