Hazánk adottságai a napenergia-hasznosítás szempontjából kedvezőbbek, mint sok európai országé: az évi napsütéses órák száma átlagosan 2000, a beeső napsugárzás éves összege pedig 1300 kWh/m2. Az érkező napsugárzás szempontjából legkedvezőbb adottságokkal az Alföld bír, az északi és nyugati határ menti területek mérsékelten jók. Érdemes elgondolkoznunk azon, hogy az ország területére éves szinten napsugárzás formájában érkező napenergia közel 400-szorosa az éves energia felhasználásunknak. A technológiai fejlődésnek köszönhetően a napelemes rendszerek hatásfoka és ára is egyre kedvezőbb.
Magyarország Európában élen jár a napenergia hasznosításában köszönhetően az elmúlt évtized gyors fejlesztéseinek. A MAVIR adatai szerint míg 2010-ben mindössze 292 darab naperőmű üzemelt hazánkban, 2024 év végére számuk meghaladta a 295 ezret. A beépített kapacitás ez idő alatt 1,4 MW-ról 7409 MW-ra, azaz körülbelül a hétezerszeresére nőtt. 2023-ban már a hazai áramtermelés 18 százalékát naperőművek állították elő.
Szintén a hálózatra kapcsolódnak, de méretük és felhasználási céljuk miatt külön kategóriába sorolhatók a vállalatok saját áramellátását támogató, illetve a kereskedelmi – a villamosenergiát értékesítési céllal termelő – célú naperőművek.
A vállalatok a tervezett naperőmű méretétől, illetve az áramvételezés módjától (kisfeszültség, középfeszültség) függően kétféle típus közül választhatnak. 50 kVA teljesítményig, vagy kisfeszültségű vételezés esetén jellemezően a hálózatra visszatápláló háztartási méretű kiserőmű (HMKE) az ideális megoldás. 50 kVA felett, illetve középfeszültségen kizárólag úgynevezett saját célra termelő (SCT) erőmű létesíthető, amelyet hálózatra történő termelés megakadályozása érdekében úgynevezett visszwatt védelemmel kell ellátni. Ennek lényege, hogy a megtermelt, de fel nem használt energiát automatikusan leszabályozza a rendszer.
A megtermelt, de el nem fogyasztott áram sorsa attól függ, hogy a fogyasztó milyen típusú rendszerrel rendelkezik. A hálózatra visszatápláló rendszerek esetében – ilyen a magánszemélyek napelemes rendszereinek túlnyomó többsége –, az el nem fogyasztott, vagy akkumulátorba el nem tárolt áram a hálózatba kerül, amiért a szolgáltató átvételi árat fizet.
Az úgynevezett éves szaldós elszámolási rendszerben lévő fogyasztók ugyannnyiért vásárolják az áramot, mint amennyiért átveszi tőlük a felesleget a szolgáltató. Ezzel szemben az új bruttó elszámolási rendszer lényege – melybe azok a háztartási méretű naperőművek tartoznak, melyek csatlakozási szándékukat 2023 szeptember 7-e után jelezték, vagy 10 éves üzemelést követően kikerültek az éves szaldóból – , hogy a hálózatba visszatáplált energiáért a szolgáltató körülbelül 5 forintot (cégek esetében 1 Ft-ot) fizet kilowattóránként, míg a háztartásnak/cégnek ennél jóval magasabb áron, – havi 210 kWh óra fogyasztásig 38 forintért, ezt meghaladó fogyasztás esetén 70 forintért – kell megvásárolnia az áramot. Ebben a rendszerben egy háztartás számára jellemzően akkor lesz rentábilis a napelem, ha a megtermelt napenergiát a felhasználó azonnal elfogyasztja, vagy valamilyen módon eltárolja.
A vállalatok körében népszerű saját célra termelő erőművek (SCTE) által megtermelt energia, ahogy ezen típus elnevezése is mutatja, nem táplálható vissza a hálózatba, hanem csak a cég saját fogyasztására használható fel. Ebben az esetben a megtermelt, de el nem fogyasztott energiát le kell szabályozni. A nagyobb fogyasztási igény miatt ugyanakkor ezek a rendszerek a visszwatt veszteség ellenére is rentábilisak. A visszwatt vesztség csökkentésére többféle jó megoldás is létezik, például a többlettermelés eltárolása akkumulátorokban, a villamosenergia hővé alakítása (melegvíz), vagy például a felhasználása elektromos járművek töltésére.
Egy kisebb, családi ház méretű napelemes rendszer nem igényel folyamatos karbantartást, ugyanakkor alkalmanként érdemes szakemberrel átvizsgáltatni az elektromos csatlakoztatásokat, kábeleket, valamint a tartószerkezeteket. Szükség esetén elvégezhető a napelem modulok felületének tisztítása.
Egy nagyobb vállalati erőmű esetében ugyanakkor célszerű a legalább éves szintű felülvizsgálat és karbantartás, adott esetben ennél gyakoribb tisztítás is. Emellett kulcsfontosságú a folyamatos távfelügyelet, a rendszer esetleges leállásának, hibáinak megelőzése, illetve a gyors beavatkozás érdekében. Szakszerű üzemeltetéssel megelőzhető a termeléskiesés és az ebből származó jelentős, akár több millió forintos veszteségek.Vállalkozások számára mindenképpen. Egy napelemes rendszer önerőből is gyorsan, 2-5 év alatt megtérülő beruházás, amely évi 15-20 százalék hozamot biztosít a tulajdonosának. A céges áramfogyasztás 10-40 százaléka kiváltható egy napelemes rendszerrel, energiatárolóval együtt pedig fogyasztási profiltól függően 40-80 százaléka is.
A lakossági naperőművek az új, bruttó elszámolási rendszerben akkor rentábilisak, ha a megtermelt áramot a felhasználó azonnal elfogyasztja, vagy eltárolja. Itt olvashat bővebben arról, hogyan használhatja ki legjobban otthoni napelemes rendszerét.Igen, mert a drágább, prémium kategóriás rendszerek többet termelnek, vagyis gyorsabb lesz a megtérülésük, és évtizedes távlatokban a szervizelésükre fordított pénz és idő miatt igazából olcsóbbak, mint az alsó kategóriás rendszerek. Nem mellesleg a magas minőségű rendszerek sokkal szélesebb tudással bírnak így akár akkumulátor használatához, akár áramszünet esetén is segítségünkre lehetnek.
Hogy mennyibe kerül reálisan egy céges napelemes rendszer, és hogy miért nem érdemes a legolcsóbbat választani, itt olvashat bővebben.
Vállalati megrendelők esetén az árám beszerzési árától és a fogyasztási profiltól függően 2-5 év alatt megtérül a beruházás. Egy napelemes rendszer jellemzően évi 15-20 százalék hozamot biztosít a tulajdonosának.
A rendszer várható élettartama 30 év.Lakossági felhasználóknak 2025. januárjától a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében van lehetőségük akár 3 millió Forintos támogatáshoz jutni napelemes rendszer telepítésére, maximum a költségek 50%-ának erejéig. A felújítási anyagok és munkálatok költségeinek megelőlegezésére maximum 6 millió forint kamattámogatott jelzáloghitel is igényelhető a Programban.
A vállalatok esetében jelenleg vissza nem térítendő támogatás nem vehető igénybe kizárólag napelemes rendszer telepítésére, melynek legfőbb oka, hogy egy céges naperőmű önerőből is gyorsan megtérülő beruházás.
Ugyanakkor több kedvezményes/támogatott hitelkonstrukció is elérhető a piacon energiahatékonysági beruházásokra. Fontos látni, hogy a kedvezményes hitelek kamata alacsonyabb, mint a napelemes rendszer várható hozama!
Kedvezményes és 0%-os hitelek vállalkozásoknak:
Kollégáink az előzetes felmérés és konzultáció során minden olyan szempontot körüljárnak, amely szükséges az Ön igényeinek legjobban megfelelő ajánlat kidolgozásához. Részletes pénzügyi-gazdasági számításokkal, megtérülési mutatókkal is segítjük a döntéshozatalt.
Jellemzően a szerződéskötéstől számított 3-9 hónap, de ennél lehet rövidebb idő is. A megvalósulás ideje elsősorban az alábbiaktól függ:
Fontos tudni, hogy a szerződéskötéstől a sikeres befejezésig terjedő időnek jelentős részét teheti ki az az engedélyeztetési folyamat, ami elsősorban az áramszolgáltatón, bizonyos esetekben – ha például építési, településképi engedélyekre is szükség van – az egyéb hatóságokon múlik. Így egy nagyobb vállalati rendszer kivitelezése szerződéstől számítva 6-9 hónap is lehet. A tervezés és a kivitelezés ideje önmagában ennél jóval kevesebb, van olyan vállalati ügyfelünk, akinek a megrendeléstől számított néhány héten belül elkészítettük a rendszerét, mert minden körülmény adott volt hozzá.
Szerződéskötés előtt
Szerződéskötés után
A megrendelő kezdeti elképzeléséből kiindulva szakértőink a tervezés első, előkészítő fázisában igyekeznek a lehető legtöbb információt beszerezni, hogy az Ön igényét leginkább kielégítő beruházás készülhessen. Megvizsgáljuk mely felületek alkalmasak a napelemek elhelyezésére, mekkora felület áll rendelkezésre, majd meghatározzuk az adottságoknak a legjobban megfelelő napelemes elrendezést. Megvizsgáljuk a vételezett amper számot és a fázisok számát is, ami a napelemes rendszer maximális mérete és későbbi bővítése szempontjából kulcsfontosságú lehet.
Amennyiben rendelkezésre áll legalább egy éves fogyasztási adatsor, meghatározható a fogyasztási profilhoz leginkább illő, és pénzügyi szempontból is legkedvezőbb méretű erőmű. Információt adunk a várható hozamról és arról is, hogy az áramfogyasztás mekkora része váltható ki a napelemekkel.
Javaslatokkal segítjük a legoptimálisabb beruházás megvalósítását. A napelemes rendszer méretének, teljesítményének növelése nem minden esetben a legjobb és legköltséghatékonyabb megoldás. Gyakran egyszerű változtatásokkal, kisebb korszerűsítéssel hatékonyabb rendszer építhető. A fogyasztási görbe alapján rámutatunk a szükséges fejlesztésekre, a fogyasztás átütemezéséből származó előnyökre. Például kimagasló esti-éjszakai fogyasztás esetén érdemes megfontolni, hogy az átütemezhető-e a nappali órákra, vagy csökkenthető-e a fogyasztás például a világítás korszerűsítésével. Ha a fogyasztás nem esik egybe a napelemes rendszer termelési idejével, érdemes energiatárolásban gondolkodni, melynek méretezésében szintén segítséget nyújtunk.
Új épületeknél már a tervezési szakaszba bekapcsolódunk és javaslatot teszünk, hogy a tervek úgy készüljenek, hogy az ingatlan alkalmas legyen napelemes rendszer és/ vagy energiatároló fogadására.
Célunk, hogy a legjobb szolgáltatást nyújtsuk ügyfeleinknek. Minőség iránti elkötelezettségünk eredményeként az elmúlt évtizedben több száz hazai és nemzetközi szinten jegyzett vállalat bizalmát nyertük el, több mint ezer napelemes rendszert építettünk meg országszerte.