Napelemes rendszer 70%-os támogatással állattartó telepeknek

Két új, az állattartó telepek korszerűsítését, zöld beruházásait támogató uniós pályázat végleges felhívása is megjelent július közepén. Több százmillió forintot osztanak szét a többi között napelemes rendszerek, illetve energiatárolók beszerzésére, akár 70 százalékos vissza nem térítendő támogatásként. Az ingyenpénzre szeptembertől lehet benyújtani a kérelmeket. 

A Közös Agrárpolitika (KAP) keretében elérhető pályázatok egyike a kisebb, míg a másik a nagyobb állattartó telepek támogatását célozza. Mindkét pályázat 2. célterülete szolgálja a zöld beruházások, így a napelemes rendszerek és energiatároló berendezések beszerzését., és mindkét esetben lehetőség van új és meglévő telepek esetében is pályázni. 

 

1.Állattartó telepek megújításának támogatása

2.célterület: Állattartó telepek fejlesztését szolgáló zöld beruházások

 

Alapadatok: 

 

Konstrukció azonosítója: KAP-RD01a-RD01c-RD01d-RD01e-2-24

Igényelhető támogatás összege: Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege legfeljebb 200 millió Ft. 

Támogatási intenzitás: A támogatás maximális mértéke az alaptámogatás az összes elszámolható költség 70%-a, A támogatási kérelmek benyújtása: A támogatási kérelem benyújtására 2024. szeptember 17-től van lehetőség. 

Támogatott projektek száma: A teljes pályázat – 1. és 2. célterület együtt – keretében várhatóan 800-1000 db pályázó részesül támogatásban. 

Kedvezményezettek köre: Mezőgazdasági termelők  

 

Kik jogosultak támogatásra? 

 

 A felhívás keretében támogatás kizárólag a következő állatfajok tartásához kapcsolódó műveletekhez nyújtható: baromfifélék (házityúk, pulyka, kacsa, pézsmaréce, lúd, gyöngytyúk); sertésfélék (házi sertés, vaddisznó); szarvasmarhafélék (szarvasmarha és bivaly, ideértve a 16 bölényt is); juh- és kecske félék; lófélék (ló, szamár, öszvér), nyúl, méh, húshasznosítású galamb, fürj, strucc, emu, fácán, fogoly, csincsilla.  Egyéb, a pályázati kiírásban részletezett  tartási jogszabályoknak is meg kell felelnie a telepnek.  

 

Támogatható tevékenységek köre: 

 

 Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása Azon tevékenységek tartoznak ide, melyek célja a gazdasági-termelési folyamatok és az állattartó telepen belüli építmények energiaigényének fedezése megújuló energia előállításával. Fűtési/hűtési energiaigény, használati melegvíz igény, villamos energia igény részbeni vagy teljes kielégítése megújuló energiaforrásból: 

b) Napelemes rendszer alkalmazása (beleértve a kapcsolódó energiatároló berendezést is) A megújuló energiaforrást hasznosító technológiák szolgálhatják az állattartó telepen zajló tevékenységek ellátására/végzésére alkalmas, energiahatékonysági korszerűsítésre kerülő épület(ek) és technológiai berendezések hő és/vagy villamosenergia ellátását, de önálló beruházási elemek is lehetnek. 

 

Igényelhető előleg? 

 

Igen. A támogatási döntésben meghatározott támogatási összeg legfeljebb 25 százalékáig, és legfeljebb 50 millió forint összegig a kedvezményezett kérelemmel előleget igényelhet. 

Teljes pályázati kiírás ide kattintva érhető el. 

 

2. Állattartó telepek fejlesztésének támogatása

2. célterület: Állattartó telepek fejlesztését szolgáló zöld beruházások

 

Alapadatok: 

 

Konstrukció azonosítója: KAP-RD01a-RD01c-RD01d-RD01e-1-24

Igényelhető támogatás összege: Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege  legalább 200 millió Ft, legfeljebb 5 milliárd Ft.

Támogatási intenzitás: A támogatás maximális mértéke az alaptámogatás az összes elszámolható költség 70%-a

A támogatási kérelmek benyújtása: A támogatási kérelmek benyújtására 2024. október 15. napjától van lehetőség az alábbiak szerint meghatározott benyújtási szakaszokban: 

  1. benyújtási szakasz: 2024. október 15. – 2024. október 28. 
  2. benyújtási szakasz: 2024. október 29. – 2024. november 11. 
  3. benyújtási szakasz: 2025. május 6. – 2025. május 19. 
  4. benyújtási szakasz: 2025. május 20. – 2025. június 2. 

Támogatott projektek száma: várhatóan 250-300 db művelet kap támogatást a teljes keretösszegből (150 Mrd). A 2. célterület keretében igénybe vehető keretösszeg: 29,12 Mrd Ft. 

Kedvezményezettek köre: Mezőgazdasági termelők – Mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezetek – Állami elismeréssel rendelkező együttműködések  Ki nyújthat be támogatási kérelmet?  A felhívásra támogatási kérelmet nyújthat be 

Mezőgazdasági termelő, aki abban az esetben jogosult támogatásra, amennyiben igazolja, hogy: a) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel rendelkezik.  b) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben árbevételének legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.  A növénytermesztéssel és állattartással foglalkozók, valamint Családi Mezőgazdasági Társaságok (CSMT) üzemméretének számításával kapcsolatban részletes információk a pályázati felhívás 2.1 és 2.2 fejezetében találhatók.  A felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség. Kollektív műveletnek minősül a termelői csoport, a termelői szervezet, termelői integrációs szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott művelet. 

Állami elismeréssel rendelkező együttműködés (termelői csoport, termelői szervezet, illetve termelői integrációs szervezet) a 2.1.1 a) és b) pontokban meghatározott feltételek igazolása nélkül mezőgazdasági termelőnek minősül. 

Mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet a 2.1.1. a) és b) pontokban rögzített előírásokat önmagában (a szövetkezet saját üzemmérete és árbevétele) vagy a tagjain keresztül is 7 teljesítheti. Ebben az esetben, a csoportban részt vevő tagoknak a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évre vonatkozó árbevételét össze kell számolni, és az összeszámolt árbevétel legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből kell, hogy származzon. Továbbá a csoportban részt vevő tagok legalább 40 %-ának vonatkozásában igazolni kell a legalább 10 000 euró értékű üzemméretettel való rendelkezést a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti év vonatkozásában.

A szociális szövetkezetnek a 2.1.1. a) és b) pontokban rögzített előírásokat önmagában szükséges teljesíteni.  A felhívás keretében konzorciumi formában támogatási kérelem benyújtására nincs lehetőség.

 

Támogatható tevékenységek köre:

 

Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása Azon tevékenységek tartoznak ide, melyek célja a gazdasági-termelési folyamatok és az állattartó telepen belüli építmények energiaigényének fedezése megújuló energia előállításával. Fűtési/hűtési energiaigény, használati melegvíz igény, villamos energia igény részbeni vagy teljes kielégítése megújuló energiaforrásból: 

b) Napelemes rendszer alkalmazása (beleértve a kapcsolódó energiatároló berendezést is), A megújuló energiaforrást hasznosító technológiák szolgálhatják az állattartó telepen zajló tevékenységek ellátására/végzésére alkalmas, energiahatékonysági korszerűsítésre kerülő épület(ek) és technológiai berendezések hő és/vagy villamosenergia ellátását, de önálló beruházási elemek is lehetnek

A teljes pályázati kiírás ide kattintva érhető el.

Ne maradjon le a támogatásról, vegye fel velünk a kapcsolatot még ma! Segítünk az Ön igényeinek leginkább megfelelő, legjobb ár-érték arányú napelemes rendszer megvalósításában.

Ajánlatkérés

Pályázat form

Kérjük, csak PDF, Word vagy Excel formátumú dokumentumot töltsön fel (PDF, DOC, DOCX, XLS, vagy XLSX). Más típusú fájlok feltöltése nem támogatott

Pályázat form

Kérjük, csak PDF, Word vagy Excel formátumú dokumentumot töltsön fel (PDF, DOC, DOCX, XLS, vagy XLSX). Más típusú fájlok feltöltése nem támogatott

Megosztás: